Co warto wiedzieć o ptasiej grypie?
Koronawirus u norek w Polsce - jest czy go nie ma?
Jak informowaliśmy, naukowcy z Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i GUMed wraz z lekarzami weterynarii wykryli pierwszy w kraju przypadek zakażenia SARS-CoV-2 norek hodowlanych (Neovision vision) w Polsce. Taki komunikat pojawił się na stronie uczelni 24 listopada.
Wyniki badań państwowego instytutu nie potwierdziły SARS-CoV-2 u norek. Prof. Krzysztof Niemczuk, dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach: - Zbadaliśmy ponad 800 próbek, do dziś nie stwierdziliśmy wyniku odatniego - mówi o hodowlach norek. - To stado będzie nadal monitorowane - zaznaczył w kontekście doniesień z Pomorza.
Grypa ptaków: Prawie milion kur w Wielkopolsce do utylizacji
Pierwsze jesienią 2020 ognisko grypy ptaków potwierdził w tym tygodniu instytut w Puławach. - Zleciłem opracowanie rozwiązań pomocowych dla rolników i stałe monitorowanie zwłaszcza dużych hodowli - mówil podczas konferencji prasowej 26 listopada Grzegorz Puda.
To Cię może też zainteresować
Zapowiedział, że trzeba przygotować się na ewentualność zamknięcia drobiu w budynkach, aby uniknąć ryzyka kontaktu z dzikim ptactwem, które roznosi grypę ptaków. - Apeluję do rolników o utrzymywanie wzmożonych zasad bioasekuracji - dodał minister.
Ognisko grypy ptaków jest pierwszym w Polsce od marca 2020 roku. - To dla nas ogromny cios, przede wszystkim dla drobiarzy - uważa Bogdan Konopka. Opisał sytuację fermy w województwie wielkopolskim, gdzie wystąpiła ptasia grypa: - To ogromny obiekt składający się z 14 budynków, prawie milion kur niosek. Bardzo nowoczesne kurniki, bardzo nowoczesne zasady bioasekuracji. W odległości 500 m znajduje się kanał Odry, przelatujące ptaki mają miejsce odpoczynku, siedzibę, stąd może pochodzić wirus.
ASF w Polsce. Potrzebny większy odstrzał dzików
Wciąż aktualny problem to afrykański pomór świń. W Polsce w związku z ASF potwierdzono 3,6 tys. przypadków u dzików, 103 ogniska u świń. Szef resortu rolnictwa przekazał, że zlecił przegląd stosowania zasad bioasekuracji w dużych gospodarstwach. - Będę wnioskował o ograniczenie populacji dzików. Ważne, by plany łowieckie były w pełni zrealizowane - mówił Puda.
To Cię może też zainteresować
Dr Bogdan Konopka, Główny Lekarz Weterynarii: - W tej chwili koncentrujemy działania na poszukiwaniu padłych dzików. Przeprowadziliśmy prawie 100 tys. kontroli gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną.
Obecnie myśliwi mogą polować indywidualnie, ale wkrótce to może się zmienić. Grzegorz Puda: - Zwróciliśmy się do Ministra Zdrowia, by dopuścić polowania zbiorowe. Myśliwi sygnalizują, że są bardziej skuteczne, dopuszczone będą tylko w zakresie walki z ASF.
