Perseidy to rój meteorów, którego orbita przecina się z ziemską na przełomie lipca i sierpnia. Zjawisko to potocznie nazywane jest rojem spadających gwiazd, albo „łzami św. Wawrzyńca”. Najwięcej tych „spadających gwiazd” widzimy co roku w okolicach 12 sierpnia, kiedy to przypada szczyt aktywności perseidów.
- Nie potrzeba do tego teleskopu, Perseidy można samemu nocą obserwować gołym okiem - zaznacza Bożena Stypulska z Astrobazy w Świeciu.
Kiedy księżyc gaśnie, gwiazdy błyszczą jaśniej
Co więcej, nie musimy czekać nawet do 12 sierpnia, bo Perseidy może być całkiem nieźle widać już dziś w nocy. Nie będzie ich aż dużo, co za dwa tygodnie, ale...
- Światło księżyca zwykle utrudnia obserwacje nieba nocą, dlatego lepsza widoczność jest kiedy księżyc jest w nowiu - dodaje Bożena Stypulska.
A nów przypada dzisiejszej nocy. Nie będzie widać dziś księżyca, za to cierpliwi będą mogą zaobserwować na niebie spektakl Perseidów.
Bądź jak astronom, obserwuj przez teleskop
Organizatorzy XI Nocy Astronomicznej poza Perseidami, do których obserwacji nie potrzeba teleskopu, przewidują też podglądanie innych ciał niebieskich.
Wspólnie z Grzegorzem Stypulskim z Astrobazy w Świeciu, Jackiem Drążkowskim z Polskiego Towarzystwa Meteorytowego oraz Sebastianem Soberskim z Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu, zainteresowani obserwacją zjawisk sierpniowego nieba będą mogli zaobserwować nieznane i zaskakujące elementy nocnego nieboskłonu.
- Myślę, że tej nocy będzie można zobaczyć Saturna, Jowisza i mgławicowe obiekty - poleca Bożena Stypulska.
„W tym roku postaramy się pokazać m.in. obiekty głębokiego kosmosu, galaktyki i mgławice oraz księżyc i planety.” - czytamy w zapowiedzi.
Zajrzymy w głąb kosmosu
- W zależności od pogody planujemy tez zajrzeć do mgławicy planetarnej z Lutni, do galaktyki Andromedy, gwiazdozbioru Perseusza - wymienia Grzegorz Stypulski. - Od razu dodam, że nie tylko w tym kierunku można obserwować Perseidy. Można ich szukać pod Wielka Niedźwiedzicą, Kasjopeą.
Organizatorem wydarzenia jest Towarzystwo Miłośników Ziemi Świeckiej przy współpracy z Izbą Regionalną Ziemi Świeckiej (OKSiR).
- I tej nocy spodziewamy się, że zgasną światła na zamku, byśmy lepiej mogli widzieć gwiazdy - dodaje Stypulski.
Wakacyjne utonięcia. Jak zapobiec tragedii?
