Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Własne M za grosze... tylko do końca roku

MARYLA RZESZUT [email protected] 56 45 11 931
Lokatorzy spółdzielni, pragnący wykupić swoje mieszkania za symboliczną złotówkę, chcą zdążyć do 29 grudnia ze złożeniem wniosku. Liczą na to, że jeszcze przez trzy miesiące 2010 r. będą obowiązywać dotychczasowe zasady wykupu.

Boom na wykup mieszkań za grosze nastąpił po 17 grudnia ubiegłego roku. Tego dnia bowiem Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodną z Konstystucją ustawę o sprzedaży spółdzielczych mieszkań za symboliczne kwoty. Ustawa obowiązuje tylko do końca tego roku.

Notariusze się dwoją

Lokatorzy chcieli więc zdążyć z wykupem do końca tego roku. W spółdzielniach potworzyły się kolejki a notariusze nie nadążali z podpisywaniem umów.

Magdalena Zygmunt, rzecznik prasowy Spółdzielni Mieszkaniowej w Grudziądzu mówi wprost: - Będzie luka prawna od 1 stycznia 2010 r., bowiem wciąż nie ma nowej ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Według jakich przepisów mielibyśmy przekształcać mieszkania lokatorskie na własnościowe? Posłom się nie spieszy z jej uchwaleniem. Dzwoniliśmy do Kancelarii Sejmu. Dowiedzieliśmy się, że projekt jest dawno złożony. Jeśli nawet parlament się teraz pospieszy i przyjmie ustawę, to musi ją jeszcze podpisać prezydent.

W grudziądzkiej SM, jednej z największych w Polsce (ponad 14 tysięcy mieszkań), już podpisano prawie 6 tysięcy umów przekształcających lokale lokatorskie na własnościowe. Wnioski wciąż wpływają i kilkuset lokatorów z niepokojem czeka na to, co przyniesie im 2010 rok.

Posłowie chcą zdążyć

Teresa Jakutowicz, zastępca dyrektora Biura Informacji i Promocji Ministerstwa Infrastruktury, sugeruje, że ciągłość przepisów zostanie zachowana: - 19 listopada odbyło się w Sejmie pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. W projekcie tym przewiduje się m.in. wprowadzenie regulacji przejściowej, dotyczącej złożonych przed 29 grudnia, przez osoby uprawnione, wniosków o przeniesienie własności mieszkania. Spółdzielnia będzie miała obowiązek przewłaszczenia lokalu według przepisów dotychczasowych. Po dokonaniu przez te osoby spłat. Do 30 marca 2010 r. spółdzielnia powinna wywiązać się z obowiązku zawarcia takich umów.

Czy się uda?

Według Teresy Jakutowicz, nowa ustawa może zacząć obowiązywać już od 30 grudnia tego roku. Projekt został bowiem przyjęty z poprawkami i wnioskami mniejszości. Przedłożony jest do drugiego czytania. - Niezależnie od terminu ogłoszenia tej ustawy, przewiduje się, że będzie ona obowiązywała już od 30 grudnia 2009 roku - podkreśla.

- Czy rzeczywiście tak będzie, zobaczymy - woli być ostrożny prezes Fordońskiej SM w Bydgoszczy Grzegorz Banach - zdążyliśmy już przekształcić z lokatorskich na własnościowe, na preferencyjnych warunkach, około 6 tysięcy mieszkań. Czeka jeszcze 350 wniosków lokatorskich.

- Niektóre wnioski jeszcze czekają - wyjaśnia Monika Mikulska, kierownik działu członkowskiego Spółdzielni Mieszkaniowej "Kopernik" w Toruniu. - Nie zawsze lokator od razu podpisuje akt notarialnego albo nie uregulował wszystkich formalności. Do dziś podpisaliśmy około 1800 umów. Bywa, że lokator nie jest w stanie spłacić zaległego czynszu. Niektórzy zaś rezygnują z wykupu, bo ich nie stać nawet na opłatę notarialną - około 800 zł.

- Choć mieliśmy ustawowe trzy miesiące na podpisywanie umów, załatwialiśmy wszystko w miesiąc - relacjonuje Ewa Sobczyk, dyrektor ds. ekonomicznych Kujawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Inowrocławiu. - Dzięki temu podpisaliśmy już około 7.500 umów. Prawie wszystkie, na jakie czekali nasi lokatorzy. Angażowaliśmy wszystkich miejscowych notariuszy oraz z Kruszwicy i Bydgoszczy.

- Zostało nam jeszcze do podpisania 80 umów, z tego 24 finalizujemy w przyszłym tygodniu - zapowiada Wojciech Piechota, wiceprezes SM "Na Skarpie" w Toruniu. - Dotychczas przekształciliśmy na własnościowe około 1.450 mieszkań lokatorskich. Ostatnio wniosków wpływa mniej. Przedłużają się terminy tym, którzy czekają na orzeczenia rozwodów czy spadków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska