MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Włocławek. Czas dla obligacji

Barbara Szmejter
fot. sxc
14 głosami "za", 5 "przeciw" i przy 4 głosach wstrzymujących się, włocławscy radni przyjęli wczoraj projekt uchwały w sprawie emisji miejskich obligacji. Poprawki, zgłoszone przez radnych PiS, nie uzyskały akceptacji większości członków Rady.

Głosowanie nad projektem uchwały dotyczącej emisji miejskich obligacji, poprzedziła gorąca dyskusja. Radni Prawa i Sprawiedliwości zgłosili kilka poprawek. Proponowali m.in. poczekać z rozszerzeniem programu inwestycyjnego, współfinansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa do czasu uregulowania stosunków własnościowych oraz po przyjęciu przez Radę Miasta Lokalnego Programu Rewitalizacji".

- Nasze wątpliwości co co browaru B wynikają z faktu, że jeszcze w grudniu zapewniano nas, iż wszystkie kwestie własnościowe są załatwione. Tymczasem teraz, w kwietniu okazuje się, że nie do końca - uzasadniał Marek Kalinowski, radny PiS. Wywołana do odpowiedzi poczuła się radna Olga Krut-Horonziak, która przypomniała, że właściciel części browaru B kupił nieruchomość za połowę jej wartości. W zamian miał przywrócić zabytkowemu obiektowi dawną świetność, czego nie uczynił.

- Chodzi o cenę nieruchomości - tłumaczył prezydent Andrzej Pałucki. I wyjaśniał, że w związku z niedogadaniem się stron w sprawie ceny zakupu, miasto złożyło w sądzie wniosek o ustalenie kwoty, jaką za ten obiekt ma zapłacić.

Władysław Skrzypek zapewniał, że radni Włocławskiej Wspólnoty Samorządowej nie są przeciwni obligacjom, uważają jednak, że rewitalizacji nie powinno rozpoczynać się od placu Wolności. Andrzej Kazimieraczak z PO przekonywał, że takiej szansy na unijne pieniądze jak dziś, miasto jeszcze nie miało, a ow2a szansa wymaga podejmowania nadzwyczajnych działań, za które uznać należy zaciągnięcie obligacji.

Ostatecznie 14 głosami "za", 5 "przeciw" i przy 4 głosach wstrzymujących się, uchwała w formie, zaproponowanej przez prezydenta, została przyjęta. Miasto wyemituje 265 tys. obligacji o wartości nominalnej 1 tys. zł każda, na łączną kwotę 265 mln zł. Tym samym Włocławek wybrał korzystniejszą od kredytu czy pożyczki formę pozyskania pieniędzy na kilka znaczących dla miasta inwestycji, które diametralnie zmienią oblicze Włocławka. Pieniądze z emisji obligacji zostaną przeznaczone na finansowanie w latach 2009-2012 deficytu budżetu miasta związanego z realizacją: Włocławskiej Strefy Rozwoju Gospodarczego, Włocławskiego Inkubatora Innowacji i Przedsiębiorczości, Turystycznego Zagospodarowania Wisły, Centrum Kultury Browar "B", Lokalnego Programu Rewitalizacji, przebudowy ul. Kapitulnej, oraz przebudowy drogi wojewódzkiej nr 252.

- Przedsięwzięcia te ożywią włocławską gospodarkę i turystykę oraz poprawią miejską infrastrukturę - mówi Andrzej Pałucki, prezydent Włocławka. - Część pozyskanej ze sprzedaży papierów wartościowych kwoty zostanie przeznaczona na remont włocławskiego odcinka drogi krajowej numer jeden. Realizacja tych inwestycji będzie możliwa dzięki unijnemu wsparciu, jednak żeby można było sięgnąć po te pieniądze, miasto musiało zabezpieczyć środki na udział własny w programach realizowanych z dofinansowaniem z funduszy unijnych. Jedynym więc sensownym sposobem było uruchomienie czteroletniego program emisji obligacji komunalnych.

Emisja obligacji nastąpi poprzez propozycję nabycia skierowaną do indywidualnych adresatów, w liczbie mniejszej niż 100 osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska