Żył i tworzył obok nas. Zmarł 4 kwietnia ub.r. we włocławskim szpitalu. Był jednym z najznamienitszych artystów tworzącym na Kujawach. Stanisław Zagajewski był rzeźbiarzem samoukiem, twórcą sztuki prymitywnej, surowej, intuicyjnej. Artystą obdarzonym niezwykłym, samorodnym talentem, niepospolitą postacią o nieograniczonej wyobraźni.
Jego prace wystawione są w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, a także w Muzeum Etnograficznym w Warszawie, Muzeum Śląskim w Katowicach, Muzeum Etnograficznym w Toruniu oraz Collection de l`Art Brut w Lozannie.
Po śmierci Stanisława Zagajewskiego mieszkańcy Włocławka nie chcieli, by pamięć o nim zanikła. Jedną z nowopowstałych ulic nazwano nazwiskiem artysty, włocławska Rada Miejska przyznała mu też tytuł "Zasłużonego dla Miasta Włocławka".
Dzięki wsparciu "Anwilu" Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej rozbudowało wystawę stałą prezentującą jego dorobek. Na ekspozycji pt. "Rzeźba ceramiczna Stanisława Zagajewskiego 1927-2008", prezentowanej w Zbiorach Sztuki MZKiD pojawiły się też fotogramy przedstawiające artystę oraz fragmenty z jego wypowiedziami.
Z związku z pierwszą rocznicą śmierci artysty Włocławskie Centrum Kultury i muzeum organizują konkurs plastyczny, skierowany do uczniów starszych klas szkoły podstawowej oraz gimnazjów i liceów. Zadaniem uczestników będzie wykonanie dowolnej pracy w glinie.
Impreza odbędzie się 7 marca w WCK. Zgłoszenia do 16 lutego (decyduje kolejność zgłoszeń), a wystawa pokonkursowa odbędzie się 4 kwietnia w gmachu muzeum. Szczegółowych informacji udziela Dział Promocji WCK, ul. Toruńska 87, tel. 054 232 10 30.