MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Włosy są cennym źródłem informacji o naszym zdrowiu i nas samych. Pamiętajmy też o ich magicznej mocy

(has)
Zdjęcie ludzkiego włosa widziane pod mikroskopem cyfrowym. Niedobory w diecie wpłynęły na jego słabość i łamliwość.
Zdjęcie ludzkiego włosa widziane pod mikroskopem cyfrowym. Niedobory w diecie wpłynęły na jego słabość i łamliwość. Fot. www.paxcam.com
Lekarze wyczytają z nich nasze choroby, spece od kryminalistyki wytropią przestępcę. Natomiast amatorzy praktyk ezoterycznych powiedzą nam wszystko o naszej przyszłości.

serwis Zdrowie

www.pomorska.pl/zdrowie

Pierwiastki we włosie

Pierwiastki we włosie

Efektem analizy włosa jest określenie poziomu 37 pierwiastków w organizmie, co pozwala zobrazować ogólny stan zdrowia pacjenta. Dzięki temu możliwe jest np. podjęcie decyzji o sposobie leczenia.

Włosy kryją w sobie wiele tajemnic. Nie warto więc rwać włosów z głowy. Lepiej uważniej przyjrzeć się swej czuprynie, gdyż może dać ona odpowiedzi na wiele pytań dotyczących naszego zdrowia i nas samych.

Aż włos się jeży
Włosy ładne to przede wszystkim włosy zdrowe. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że ich wygląd i "kondycja" odzwierciedlają stan naszego zdrowia i nastroju. Związane są one bezpośrednio z systemem krążenia.

Jak podkreśla Juliusz Prandecki, lekarz, specjalista leczenia i przeszczepiania włosów, najważniejsza część włosa - cebulka - osadzona jest na głębokości kilku milimetrów, gdzie przebiegają nerwy i naczynia krwionośne. Jeśli nasza codzienna dieta nie jest wystarczająco bogata w witaminy i składniki odżywcze, w naszej krwi również będzie ich brakowało, co odbije się na wyglądzie włosów. Podobnie w przypadku nadmiernego stresu, przewlekłego zmęczenia, niedożywienia czy niezdiagnozowanych jeszcze chorób. Szczególny niepokój powinna wzbudzić gwałtowna i znaczna utrata włosów. Może być ona objawem niektórych chorób zakaźnych, nowotworowych, cukrzycy, zaburzeń hormonalnych, chorób wątroby czy nawet depresji. Często stopniowe pogarszanie się stanu włosów oraz ich wypadanie towarzyszy chorobom przewlekłym, takim jak nadczynność lub niedoczynność tarczycy.

- Osoby cierpiące z powodu złej kondycji oraz wypadania włosów najczęściej bagatelizują problem i zamiast leczyć przyczyny, zajmują się wyłącznie łagodzeniem objawów. Tymczasem włosy to cenne źródło informacji o stanie zdrowia i domniemanych chorobach - podkreśla Juliusz Prandecki.

Po włosie do kłębka
Budowa włosa i jego zamknięta struktura sprzyjają magazynowaniu danych. I tak próbki włosów znalezione na miejscu zbrodni są porównywane z pobranymi od podejrzanego w celu potwierdzenia bądź wyeliminowania jego udziału w zdarzeniu.
Analiza włosa jest również wykorzystywana w celu wykrycia w organizmie obecności rozmaitych farmaceutyków i narkotyków, takich jak np. kokaina, heroina, amfetamina.
Jednak najbardziej powszechną i użyteczną techniką, w której wykorzystuje się włosy, jest badanie próbek DNA. Jej główną zaletą jest niewątpliwie niezawodność oraz fakt, iż pobrany czy znaleziony materiał biologiczny może być bardzo zniszczony lub stary, a do wykonania badania wystarczą jego śladowe ilości. Metoda ta szczyt swej popularności osiągnęła po tragedii na World Trade Center w 2002 r.

Andrzejkowe wróżby
Amatorzy ezoterycznych pratyk polecają andrzejkowe wróżby z włosów. Aby poznać imię przyszłego męża wystarczy... jeden włos i znajomość alfabetu.
Jak się wróży? Na wyrwanym z własnej głowy włosie należy odmierzyć palcami kolejne litery alfabetu. Jeśli włos jest długi, trzeba powtórzyć liczenie aż do skutku. Litera, która wypadnie na końcu włosa, to inicjał imienia lub nazwiska przyszłego partnera.
Życzymy zdrowia i udanej zabawy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska