https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Woda ma płynąć do lasów i stawów w gminie Dąbrowa

Niedawno zakończyła się rekultywacja stawku w Krzekotowie.
Niedawno zakończyła się rekultywacja stawku w Krzekotowie. Agnieszka Nawrocka
Gmina Dąbrowa chce, aby woda z odkrywek firmy Lafarge zasiliła okoliczne zbiorniki. To ma być recepta na suszę.

Woda z odkrywek zamiast płynąć do Noteci ma zasilać zbiorniki i kanały melioracyjne. Jak podkreślają przedstawiciele gminy, to innowacyjne i śmiałe rozwiązanie.

Według informacji gminy, rocznie z odkrywki do Noteci wpływa 2 miliony metrów sześciennych wody. Przez ukształtowanie terenu w gminie Dąbrowa najbardziej odczuwalne są skutki działalności odkrywki. Odpływają w kierunku odkrywki wody gruntowe i podziemne. Efekt to osuszanie terenu. Brak wody coraz bardziej doskwiera mieszkańcom. Przypomnijmy, że gmina prowadzi rekultywację stawów. Ich oczyszczenia ma dobrze wpłynąć na retencję wody. W 2015 roku przystąpiono do rekultywacji zbiornika w Mierucinie. W tym roku wykonano pogłębienie i odmulenie stawu w Krzekotowie. Jeszcze w tym roku ma być zrekultywowany zbiornik w Szczepanowie.

Skierowaniem do gminy wód z odkrywek Lafarge zainteresowanie są także Lasy Państwowe. Gmina Dąbrowa leży na terenie Nadleśnictwa Gołąbki. Nadleśnictwo jest zainteresowanie takim poprowadzeniem wody, aby zasiliła ona leśne zbiorniki, teraz wyschnięte. Stąd woda popłynie do rowów melioracyjnych.

- Firma Lafarge płaci do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska za każdy m sześcienny wody odprowadzonej do Noteci, dlatego też powinna być zainteresowana poparciem zamierzeń gminy i nadleśnictwa - informuje urząd gminy w Dąbrowie. - Sam projekt przejęcia wody z odkrywki wydaje się bardzo ciekawy, korzystny dla wszystkich zainteresowanych stron. Dziś trudno mówić o jego kosztach. Nadleśnictwo Gołąbki już wydzieliło pulę środków finansowych na opracowanie dokumentacji projektowej tego przedsięwzięcia.

Wójt Dąbrowy, Marcin Barczykowski pierwsze rozmowy w sprawie wody z przedstawicielami Nadleśnictwa Gołąbki odbył już w 2015 roku.

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

z
ze wsi

Zjawisko stepowienia Kujaw znane jest już od lat. niewątpliwie kamieniołomy tworzą lej depresyjny ściągający wodę z naszej okolicy. Nie wiem jednak czy odprowadzanie wód z kopalni do lasów i zbiorników retencyjnych będzie miało znaczenie w skali gminy, podniosie poziom wód gruntowych na polach. Czy warta jest skórka za wyprawkę?. Dobrze by było wesprzeć się opinią fachowców, hydrologów bo obawiam się, że pomysł władz Dąbrowy opiera się tylko na "widzimisie". Nie kwestionuję dobrych intencji samorządu i nie namawiam do ekspertyz za grube pieniądze. Jeżeli inicjatywa nie przyniesie spodziewanych efektów to choć poprawi estetykę wsi. Powodzenia. 

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska