Kilka miesięcy temu ekspertyzę piwnicy oraz dziedzińca wykonał profesor Rogalski z Torunia. W swoim raporcie wskazał, że prace powinny być wykonane jak najszybciej. Wyniki tej ekspertyzy znają także inspektorzy ochrony zabytków w Bydgoszczy.
Ochronić przed wodą
- W pierwszej kolejności woda musi być odprowadzona z dziedzińca - mówi Zofia Wernerowska, inspektor do spraw Zabytków Nieruchomych, Ochrony Zabytków w Bydgoszczy. - Woda ta penetruje ściany zamku i powoduje wypłukiwanie zaprawy wapniowej ze ścian. Prócz tego nad piwnicami, które dziś przykryte są ziemią, były pomieszczenia mieszkalne. Trzeba usunąć tę ziemię i zbudować pewnego rodzaju zadaszenie, aby ochronić ściany przed wodą.
Jeszcze w tym kwartale
Urzędnicy twierdzą, że prace rozpoczną się w przeciągu kwartału. - Projekt budowy jest już na ukończeniu - mówi Wiesław Ratkowski, kierownik Wydziału Architektury i Gospodarki Przestrzennej w Urzędzie Miasta w Świeciu. - Projekt kanalizacji deszczowej także jest gotowy. Burmistrz musi jedynie go zaopiniować. Nie ma jeszcze dokładnych kosztorysów całego przedsięwzięcia. W budżecie mamy na zamek przeznaczone około 50 tysięcy złotych. Jak będzie wyglądał projekt? Woda, która teraz zostaje na dziedzińcu, będzie odprowadzana specjalnym rurociągiem na zewnątrz zamku. Chcieliśmy, aby woda była odprowadzana była do Wdy, gdyż byłaby to tańsze. Jednak zarządca rzeki się nie zgodził, twierdząc, że budowa rurociągu przez wał przeciwpowodziowy znacznie go osłabi. Tak więc powstaną studzienki chłonne między zamkiem i boiskiem. Nie mamy jeszcze pozwolenia na budowę. To dostaniemy dopiero po wszystkich uzgodnieniach i akceptacjach projektu.
