Od piątku 20 marca obowiązuje w Polsce stan epidemii, daje on odpowiednim organom państwowym konkretne uprawnienia. Zajęcia edukacyjne zostały zawieszone do Świąt Wielkanocnych. Lekcje będą odbywać się poprzez platformy e-learningowe. Podwyższono również kary za złamanie kwarantanny z 5 tys. zł grzywny do 30 tys. zł.
- Ogłoszenie stanu epidemii w kraju to trudna decyzja, ale gdy popatrzymy na wzrosty w krajach takich jak Francja, Niemcy, Hiszpania, Włochy, to trudne decyzje i niezwykle odpowiedzialne zachowania wszystkich Polaków, są decyzjami ratującymi czyjeś życie – poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Ogłoszenie stanu epidemii w kraju to trudna decyzja, ale gdy popatrzymy na wzrosty w krajach takich jak Francja, Niemcy, Hiszpania, Włochy, to trudne decyzje i niezwykle odpowiedzialne zachowania wszystkich Polaków, są decyzjami ratującymi czyjeś życie
Ustawa o chorobach zakaźnych pozwala m.in. ministrowi zdrowia - jak informuje portal www.gov.pl - wyznaczyć rolę personelu medycznego i innych osób, w zwalczaniu epidemii na terenie Polski. Wojewodowie mają takie upoważnienie na terenie swoich województw.
Mogą odesłać do zwalczania epidemii
Co to tak naprawdę oznacza? Chodzi o art. 47 ust. 1 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Przepis stanowi, że przedstawiciele zawodów medycznych, pracownicy podmiotów leczniczych i wszyscy, którzy mają umowy na wykonywanie świadczeń zdrowotnych, mogą zostać skierowani do walki z zagrożeniami, jakie niesie epidemia.
Koronawirus w Kujawsko-Pomorskiem - raport na żywo
Do tych zadań mogą zostać oddelegowane również inne osoby, o ile zajdzie taka potrzeba. I, co ważne, do takiego "delegowania" nie potrzeba osobnego rozporządzenia na poziomie resoru, czy szefa rządu, tylko jest ono wykonywalne w drodze decyzji administracyjnej.
Osobie skierowanej do pracy przysługuje wynagrodzenie zasadnicze w wysokości nie niższej niż 150 proc. przeciętnego wynagrodzenia zasadniczego przewidzianego na danym stanowisku w zakładzie wskazanym w tej decyzji. Dotychczasowy pracodawca nie może zwolnić takiej osoby.
Skierowaniu do pracy niosącej ryzyko zakażenia przy zwalczaniu epidemii nie podlegają:
- osoby, które nie ukończyły 18lat bądź ukończyły 60lat
- kobiety w ciąży lub osoby wychowujące dzieci w wieku do 18 lat, w tym osoby wychowujące samotnie dzieci do lat 18
- osoby, u których orzeczono częściową lub całkowitą niezdolność do pracy
- inwalidzi i osoby z orzeczonymi chorobami przewlekłymi
Miejsca kwarantanny w Bydgoszczy i okolicach już gotowe. Jak...
Co z wynagrodzeniem?
Punkt 11 artykułu 47 ustawy stanowi ponadto: "Osobie, o której mowa w ust. 10, przysługuje zwrot kosztów przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia, na zasadach określonych w przepisach o ustalaniu oraz wysokości należności przysługującej pracownikom państwowych jednostek z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju. Zwrot kosztów z tytułu zakwaterowania lub wyżywienia nie przysługuje w przypadku zapewnienia w miejscu wykonywania pracy bezpłatnego zakwaterowania lub wyżywienia."
Zapytaj eksperta w temacie koronawirusa - kliknij poniżej i zadaj pytanie w interaktywnym wywiadzie.

Stan epidemii daje organom państwa możliwość:
- - czasowego ograniczenia określonego sposobu przemieszczania się,
- - czasowego ograniczenia lub zakaz obrotu i używania określonych przedmiotów lub produktów spożywczych,
- - czasowego ograniczenia funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy,
- - zakazu organizowania widowisk i innych zgromadzeń ludności,
- - obowiązku wykonania określonych zabiegów sanitarnych
- - nakazu udostępnienia nieruchomości, lokali, terenów i dostarczenia środków transportu (np. prywatnego samochodu) do działań przeciwepidemicznych - przewidzianych planami przeciwepidemicznymi,
- - obowiązku przeprowadzenia szczepień ochronnych
Zobacz: Jak nie marnować żywności
