Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojewoda: - W Kujawsko-Pomorskiem na uchodźców z Ukrainy czeka już ponad 1000 miejsc

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
W Polsce powstało łącznie powstało w nich dziewięć tzw. ośrodków recepcyjnych. Stamtąd uchodźcy będą przewożeni do innych regionów Polski, także do Kujawsko-Pomorskiego
W Polsce powstało łącznie powstało w nich dziewięć tzw. ośrodków recepcyjnych. Stamtąd uchodźcy będą przewożeni do innych regionów Polski, także do Kujawsko-Pomorskiego Pixabay.com
Kolejnych kilka tysięcy miejsc jest w przygotowaniu, jeśli zajdzie taka potrzeba. W związku z wojną na Ukrainie wojewoda kujawsko-pomorski uruchomił ogólnodostępną infolinię oraz strony internetowe tłumaczone na język ukraiński z wszelkimi przydatnymi informacjami i poradami.

Boeing C-17 Globemaster amerykańskich Sił Powietrznych wylądował w Bydgoszczy

od 16 lat

- W czwartek doszło do haniebnego ataku Rosji na wolną i niepodległą Ukrainę. Solidaryzujemy się z Ukrainą i otoczymy opieką wszystkich Ukraińców, którzy potrzebują pomocy - zapewnia Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski.

Od kilku tygodni wojewodowie przygotowywali się na napływ uchodźców. Koordynacją pomocy tym, którzy szukają schronienia przed wojną w naszym kraju, zajmują się dwa województwa: lubelskie i podkarpackie. Łącznie powstało w nich dziewięć tzw. ośrodków recepcyjnych. Stamtąd uchodźcy będą przewożeni do innych regionów Polski.

- Wraz z samorządami i innymi podmiotami w Kujawsko-Pomorskiem przygotowaliśmy już przeszło 1000 miejsc dla uchodźców z Ukrainy. Kolejnych kilka tysięcy jest w przygotowaniu, jeśli zajdzie taka potrzeba. Podczas piątkowej narady z samorządowcami poprosiłem ich o powołanie powiatowych i gminnych sztabów kryzysowych, które wskażą nowe lokalizacje. Wielu mieszkańców chce indywidualnie pomagać Ukraińcom. Koordynacją takiej pomocy zajmą się wspomniane sztaby kryzysowe, by pomoc była adekwatna do potrzeb. Propozycje pomocy można kierować do nas na adres: [email protected] - mówi Mikołaj Bogdanowicz.

Pomoc dla uchodźców z Ukrainy w Kujawsko-Pomorskiem. Ważne telefony, strony internetowe także w języku ukraińskim

Wojewoda uruchomił ogólnodostępną infolinię oraz strony internetowe tłumaczone na język ukraiński z wszelkimi przydatnymi informacjami i poradami.

Pod tymi numerami i na stronie internetowej znajdziesz informacje w języku ukraińskim i polskim:

  • ogólnodostępna infolinia: 52 34 97 804 oraz 52 34 97 461
  • stronę internetową https://cudzoziemiec.bydgoszcz.pl

Została również uruchomiona specjalna, dedykowana strona internetowa www.ua.gov.pl oraz infolinia +48 47 721 75 75.

Z kolei Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej na Twitterze napisała: "Zwróciłam się do dyrektorów Wojewódzkich i Powiatowych Urzędów Pracy, aby wszelkie kwestie administracyjne związane z legalizacją zatrudnienia obywateli Ukrainy załatwiane w urzędach pracy rozpatrywać priorytetowo, poza kolejnością i bez zbędnej zwłoki".

Nie przegap

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska