Marek Olszewski w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST) zasiada już od 17 lat, od tego czasu współprzewodnicząc Zespołowi ds. Edukacji. Przez następne dziewięć miesięcy będzie również, ze strony samorządowej, współprzewodniczył całej komisji wraz ministrem MSWiA Mariuszem Błaszczakiem – ze strony rządowej.
Czym jest komisja? To 24-osobowa grupa powołana przez premiera. Zasiada w niej po 12 przedstawicieli rządu i 12 organizacji samorządowych. Jej zadaniem jest przede wszystkim rozpatrywanie problemów związanych z funkcjonowaniem samorządu terytorialnego i z polityką państwa wobec samorządu, a także dotyczących JST znajdujących się w zakresie działania Unii Europejskiej oraz organizacji międzynarodowych.
Tematem pierwszego posiedzenia, któremu pod koniec września przewodniczył wójt Lubicza, była sprawa nowego rozporządzenia dotyczącego selektywnej zbiórki odpadów. Ogólnopolskie organizacje samorządowe wchodzące w skład komisji zaapelowały do premier Beaty Szydło o podjęcie działania zmierzającego do niewydawania tego rozporządzenia przez ministra środowiska.
Przedstawiciele strony samorządowej KWRiST zwracają m.in. uwagę na to, że planowane przez resort środowiska zmiany przełożą się na wysokość opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi uiszczanych przez właścicieli nieruchomości. W niektórych gminach będą one dodatkowo skutkowały koniecznością obciążenia mieszkańców kosztami zakupu nowych pojemników przeznaczonych na zbieranie odpadów komunalnych.
Zdaniem samorządowców projekt zawiera też błędy merytoryczne i został już negatywnie zaopiniowany przez organizacje jednostek samorządu terytorialnego wchodzących w skład komisji, a także spotkał się z krytyką licznych gmin, które z uwagami samodzielnie występowały do Ministerstwa.