Akcja Szlachetnej Paczki, jak już pisaliśmy na naszych łamach, jest w tym roku bardzo utrudniona z powodu pandemii.
- Zakończyliśmy etap rekrutacji, bardzo utrudniony w koronawirusowych realiach. W tegoroczną akcję zaangażowanych będzie 19 wolontariuszy. To o 6 osób mniej niż w ubiegłym roku, ponieważ wiele odpadło w czasie trwania rekrutacji. Także sporo weteranów nie zdecydowało się na udział w tym roku – podsumowuje Robert Czerechowski, koordynator regionalny i lider rejonu.
- Teraz chcemy jak najszybciej rozpocząć pracę z rodzinami. W połowie listopada będzie otwarta baza rodzin i dobrze byłoby mieć już za sobą spotkania do tego czasu, ponieważ to większa szansa na znalezienie darczyńcy – zaznacza Robert.
Szlachetna Paczka 2020. W Sępólnie trwa poszukiwanie rodzin
W Szlachetnej Paczce przyjął się podział na siedem kategorii rodzin w potrzebie: start w samodzielność, dziecko chore lub z niepełnosprawnością, samodzielny rodzic, starość i osamotnienie, choroba lub niepełnosprawność, rodzina wielodzietna, zdarzenie losowe. W tym roku doszła ósma kategoria – osoby dotknięte skutkami pandemii.
- Jej ideą jest objęcie rodzin, których trudna sytuacja wynika właśnie z pandemii i wszystkiego, co jej dotyczy. Grono osób, które w niej się znajdzie, będzie bardzo szerokie: od osób, które straciły pracę, przez właścicieli firm, którzy mierzą się z trudnościami, osoby, które w wyniku kwarantanny musiały ograniczyć swój wymiar zatrudnienia ze względu na opiekę nad dziećmi, po te, które zachorowały na Covid lub rodziny, które straciły kogoś w wyniku choroby – wyjaśnia Czerechowski. I dodaje:
- Nie wszystko zależy od nas. Mamy wpływ na działania w rejonach, ale też będziemy się trzymać paczkowej strategii ogólnopolskiej. W tym roku to wielki znak zapytania, ale bieda nie czeka - wręcz przeciwnie. Wszystko drożeje, samotność się pogłębia, choroby nie ustępują, a kontakt z lekarzami jest utrudniony.
Rodziny w potrzebie z Sępólna i okolic. Jak zgłosić je do programu Szlachetnej Paczki?
Przedstawiciele Szlachetnej Paczki od lat podkreślają, że do programu włączane są osoby które znalazły się w trudnej sytuacji z przyczyn od siebie niezależnych. Docierają do tej prawdziwej biedy – „niezawinionej, ukrytej, a nie tej, która krzyczy, domaga się i żąda wsparcia.”
Pomoc otrzymują ci potrzebujący, którzy mimo słabości walczą o zmianę swojej sytuacji, nie są bierni, nie czekają na jałmużnę. Wsparcie otrzymują również ci, którzy nie poradzą sobie sami – ubodzy seniorzy czy niepełnosprawni. Paczka to przede wszystkim przywrócenie nadziei i wiary w bezinteresowną dobroć ludzi.
W naszym rejonie wolontariusze Szlachetnej Paczki spotykają się z potrzebującymi od 2015 roku. Robią rozeznanie w terenie, poszukując najbardziej potrzebujących osób. Poznają ich potrzeby i podejmują decyzję o włączeniu do projektu. Wolontariusze kojarzą rodziny z darczyńcami. W ten sposób przygotowywane są paczki, które trafiają do najbardziej ubogich, w tak zwany weekend cudów.
W 2019 roku w powiecie sępoleńskim 25 wolontariuszy pomogło 55 rodzinom. W całym województwie kujawsko-pomorskim Szlachetna Paczka objęła wsparciem ponad 900 rodzin. W akcję zaangażowało się 500 wolontariuszy.
Jeśli znacie kogoś, kto potrzebuje pomocy, wystarczy wypełnić formularz zgody wstępnej, dzięki której wolontariusze nawiążą kontakt z rodziną i umówią się na spotkanie. Kontaktować się można przez Facebook, mailowo: [email protected] lub telefonicznie: 502 522 577. Można zgłosić rodzinę również poprzez stronę internetową https://bit.ly/ZglosRodzine.
