MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław pełen tajemnic

Marek Weckwerth
Wrocławski Rynek. Amerykanin we fraku śpiewa standardy jazzowe, obok słychać rosyjskie pieśni ludowe, a dalej twardą niemiecką mowę. Z McDonaldsa wysypuje się kosmopolityczny tłum z Japończykami na czele. Tak, Wrocław to światowe miasto.

     Nie ma w tym nawet odrobiny uszczypliwości, bo choć miasto przegrało z Szanghajem batalię o EXPO 2010, to ostatnie lata przydały mu blasku. Spacer po wiekowym bruku w cieniu ratusza jest samą przyjemnością, ale 650-tysięczny Wrocław to także fascynująca historia, ta najstarsza i związana z II wojną światową, gdy Hitler zamienił miasto w twierdzę.
     Odrzańskie wyspy
     
Kolebką Wrocławia są wyspy na Odrze. Od zamierzchłych czasów zamieszkane były przez przedstawicieli prasłowiańskiej kultury łużyckiej. W okresie cesarstwa rzymskiego z tutejszych brodów korzystali kupcy wędrujący Szlakiem Bursztynowym. Już od wczesnego średniowiecza wyspy były schronieniem Ślężan należących do polskiej grupy językowej.
     Gród Wratyslava
     
W IX w. cały Dolny Śląsk znalazł się w obrębie Państwa Wielkomorawskiego, a już na początku X w. zajęty został przez czeskiego księcia Wratyslava. To prawdopodobnie jemu Wrocław zawdzięcza swą nazwę. Pod koniec X stulecia został zdobyty przez Mieszka I, a w 1000 r. za sprawą Bolesława Chrobrego utworzono tu biskupstwo podległe metropolii gnieźnieńskiej. Miasto zniszczył najazd Tatarów w roku 1241. Dzisiejszy rynek i plac Solny znajdują się w miejscu pierwotnych, wytyczonych krótko po ustąpieniu najeźdźców. W roku 1335 Wrocław ponownie przeszedł pod panowanie czeskie. W roku 1526, tak jak całe Czechy, przeszedł pod panowanie austriackich Habsburgów. W wyniku wojen w latach 1740-63 król pruski Fryderyk II oderwał go od Austrii.
     Twierdza w gruzach
     
Niemcy zamienili miasto w twierdzę. Na skutek rosyjskiego ostrzału w styczniu 1945 r. zniszczeniu uległy południowe i zachodnie dzielnice, w 50 procentach Stare Miasto i Śródmieście. W gruzach legło ok. 400 zabytkowych budowli, 200 innych zostało poważnie uszkodzonych. Miasto wciąż kryje wiele tajemnic z ostatniej wojny. Niektórzy uważają, że Niemcy zbudowali pod ziemią fabryki, magazyny, szpitale, a przede wszystkim sieć tuneli komunikacyjnych. Największe zainteresowanie poszukiwaczy wzbudza wybudowany w latach 1926 - 28 kompleks Stadionu Olimpijskiego, którego projektantem i wykonawcą był Richard Konwiarz - główny budowniczy wrocławskich schronów.
     Ratusz i kamienice
     
Zachwyt turystów wzbudza ratusz staromiejski i otaczające go kamienice. Kurację odmładzającą zakończono z okazji 46. Światowego Kongresu Eucharystycznego w 1997 r. Ratusz, którego budowę rozpoczęto ok. 1290 r., jest jedną z najwspanialszych siedzib władz miejskich w Europie. Dominującą częścią budowli jest 66-metrowa wieża, ale największe wrażenie robi wschodnia trójkątna ściana szczytowa z zegarem i charakterystycznymi sterczynami. Wiele z detali architektonicznych pochodzi z późnego gotyku oraz renesansu. We wnętrzach oglądać można wspaniałe muzealne sale.
     Wokół rynku usadowiły się przepiękne kamienice m.in.: "Pod Niebieskim Słońcem" (XIV-wieczny dom zajezdny królów i książąt), "Pod Siedmioma Elektorami" (XIII - XIV w. ze współczesnymi malowidłami przedstawiającymi elektorów niemieckich), "Pod Złotym Słońcem" (z jego balkonu w 1742 r. ogłoszono zakończenie I wojny śląskiej).
     Katedra i wspaniałe kościoły
     
Najwspanialszym zabytkiem jest katedra św. Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim, czyli główna świątynia biskupstwa. Obecna powstała na fundamentach pierwotnej. Najstarsze jest prezbiterium z lat 1244 - 72, korpus nawowy pochodzi z XIV w., zaś dwie główne wieże - z przełomu XV i XVI w.
     * Kościół świętych Klary i Jadwigi jest miejscem pochówku i mauzoleum 20 Piastów wrocławskich. * Kościół św. Krzyża ufundował w 1288 r. ks. Henryk IV Probus. * Kościół św. Stanisława, Doroty i Wacława powstał na przełomie XIV i XV w. na pamiątkę spotkania Kazimierza Wielkiego z Karolem IV. * Kościół św. Wincentego ufundowany został w 1240 r. przez Henryka II Pobożnego i tu rok później spoczęły jego szczątki. * Kościół NMP na Piasku z lat 1334 - 1425 wybudowany został na miejscu wcześniejszego romańskiego. W jego północnej nawie znajduje się obraz MB Zwycięskiej, przywieziony po wojnie przez przesiedleńców z Mariampola nad Dniestrem. Obraz towarzyszył wojskom polskim podczas Odsieczy Wiedeńskiej w 1683 r.
     Warto zobaczyć
     
Uniwersytet Wrocławski mieści się w barokowym gmachu dawnego kolegium jezuickiego z lat 1728-42. Cesarz Leopold I Habsburg ustanowił tu w 1702 r. "Academię Leopoldina". Od 1811 r. - na bazie miejscowego kolegium i wykładowców ze zlikwidowanego uniwersytetu we Frankfurcie n. Odrą - szkoła zyskała rangę "Universitas Litterarum Wratislaviensis". W 1945 r. została reaktywowana jako Uniwersytet Wrocławski.
     Bibliotekę Zakładu Narodowego im. Ossolińskich (Ossolineum) urządzono w barokowym gmachu dawnego zakonu szpitalników - krzyżowców z czerwoną gwiazdą z lat 1675-1715. W bibliotece ulokowano uratowane ze Lwowa zbiory biblioteczne.
     Panorama Racławicka. Na ścianie w betonowej rotundzie zawieszony jest ogromny obraz (wys. 15 m, obwód 120 m) W. Kossaka i J. Styki przedstawiający zwycięstwo Tadeusza Kościuszki nad wojskami carskimi pod Racławicami w 1794 r. W 1946 r. przywieziono ją ze Lwowa.
     Hala Ludowa jest okazałą budowla modernistyczną z żelazobetonu wzniesioną w latach 1911- 13. Niemcy nazwali ją Halą Stulecia na pamiątkę stulecia Bitwy Narodów pod Lipskiem.
     Ogród zoologiczny założony został w 1865 r. Żyje tu 700 gatunków zwierząt z całego świata.

od 7 lat
Wideo

Materiał partnera zewnętrznego NBP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska