Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wszechświnizm, czyli uśmiech Urbana (komentuje Adam Willma)

Adam Willma
Adam Willma
Anna Arent
W telewizji publicznej panświnizm wszedł jednak na nowy poziom, bo nigdy jeszcze rozwój panświnizmu nie był finansowany z podatków.

W  latach 90. pojawił się w polszczyźnie nowy termin - “panświnizm”. Wszystko za sprawą publicystyki Jerzego Urbana i jego tygodnika, która była wówczas nowym i nieznanym zjawiskiem. Po raz pierwszy bowiem krytyk przestał występować z pozycji wyższości moralnej. Urban jednocześnie delektował się własną plugawością i publicystycznej patelni przypiekał świństwa innych świń. Wszystko zgodnie z założeniem, że może my byliśmy podli, ale wy niczym się od nas nie różnicie.

Wszechświństwo znalazło podatny grunt. Choć wykiełkowało po lewej stronie politycznej łąki, rychło obrodziło również po prawicy. Aż w końcu weszło na salony i stało się powszechnie akceptowanym chwytem politycznej rozgrywki. I dziś już wszyscy przyzwyczailiśmy się do panświnistycznej wizji, w której może i nasi kradną,  ale wasi kradli znacznie więcej i w dodatku się nie dzielili.  W telewizji publicznej panświnizm wszedł jednak na nowy poziom, bo nigdy jeszcze rozwój panświnizmu nie był finansowany z podatków. Jeśli jest prawdą, że reporter TVP oferował byłym pacjentom prof. Grodzkiego 5 tys. złotych za potwierdzenie wręczenia lekarzowi łapówki, runął kolejny mur. Było dotąd niepisaną zasadą, że szanujące się media nie płacą za pozyskiwanie informacji (nie mówiąc o partyjnych zleceniach). Owszem, bywało że swoje źródła opłacały brukowce albo kolorowe czasopisma, jednak żaden szanujący się tytuł tego nie robił.
Łowcy prawdy z TVP dowodzą, że w 1996 roku prof. Grodzki przyjął łapówkę. Być może. Problem w tym, że w rozumieniu kodeksowym sprawa przedawniła się jeszcze kiedy reporter TVP uczęszczał do przedszkola. Lata 90. to czas, w którym poletko praworządności było zachwaszczone aż miło. Jeśli więc mamy już fundusz na odkrywanie prawdy, jestem przekonany, że wielu Polaków za piątka ośmieli się opowiedzieć swoją historię o tamtych czasach. W tym również historię spółki Srebrna. Bo jak się świnić, to na całego. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska