W piątek (26 bm.) do końca godzin pracy urzędów gmin komitety wyborcze mogły zgłaszać kandydatów do pracy w obwodowych komisji wyborczych podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego.
Z dotychczasowej praktyki wynikało, że komitety zostawiają zgłoszenia na ostatnią chwilę. Tymczasem kandydatów na członków komisji trzeba zweryfikować, sprawdzić, czy znajdują się w rejestrze wyborców w gminie na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. W Bydgoszczy, np., trzeba utworzyć ok. 200 obwodowych komisji wyborczych. W innych dużych miastach - po kilkadziesiąt.
Zobacz także:Wybory do europarlamentu 2019. Losowanie numerów list wyborczych
Obwodowe komisje wyborcze - sprawdź, czy są wolne miejsca
- Jeśli po pierwszym etapie naboru w komisjach obwodowych pozostaną nieobsadzone miejsca, to wzywa się pełnomocników komitetów wyborczych do wskazania kandydatów na te miejsca - wyjaśnia Jacek Kraszewski, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego we Włocławku. Jeśli np. w danej komisji obwodowej zostaną trzy miejsca do obsadzenia, każdy komitet ma prawo zgłosić tyle osób.
W sobotnie przedpołudnie na stronach internetowych gmin, w których nie obsadzono pełnego składu obwodowych komisji wyborczych, w Biuletynie Informacji Publicznej pojawią się informacje, w których komisjach ilu członków brakuje.
Jeśli pełnomocnicy komitetów wyborczych zgłoszą więcej osób, niż jest miejsc w komisji, to odbędzie się publiczne losowanie.
Jeśli mimo wezwania nie będzie chętnych do pracy w komisji obwodowej - komisarz wyborczy uzupełni skład spośród wyborców, którzy wcześniej zgłosili chęć pracy w komisji obwodowej.
- 6 maja to dzień, kiedy ostatecznie będzie wiadomo, jaki jest skład komisji obwodowych - mówi Adam Dyla, dyrektor delegatury KBW w Bydgoszczy.
Wybory do europarlamentu - bez nocnych komisji, ale z wyższą dietą
Po ostatniej nowelizacji Kodeksu wyborczego liczebność obwodowych komisji wyborczych zależy od liczby mieszkańców w obwodzie. Waha się od 7 osób (gdy mieszkańców jest 1000 lub mniej) do 13 osób, gdy obwód liczy między 3 a 4 tysiące mieszkańców.
Zrezygnowano też z podwójnych komisji, potocznie zwanych "dziennymi" i "nocnymi". W wyborach do europarlamentu ta sama komisja przeprowadza wybory i liczy głosy.
Za pracę w obwodowej komisji wyborczej przysługuje zryczałtowana dieta.
Wynosi ona:
- 500 zł - dla przewodniczącego komisji obwodowej
- 400 zł - dla zastępcy przewodniczącego
- 350 zł- dla członka obwodowej komisji
W Państwowej Komisji Wyborczej odbyło się losowanie numerów list komitetów wyborczych. Oto one:
- nr 1: KWW Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy
- nr 2: KW Wiosna Roberta Biedronia
- nr 3: KKW Koalicja Europejska PO PSL SLD .N Zieloni
- nr 4: KW Prawo i Sprawiedliwość
- nr 5: KKW Lewica Razem - Partia Razem, Unia Pracy, RSS
- nr 6: KWW Kukiz'15
- nr 7: KWW Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski
- nr 8: KW Ruch Prawdziwa Europa - Europa Christi
- nr 9: KKW Polexit - Koalicja
KW Jedność Narodu zarejestrował listę w jednym tylko okręgu. Numer nada właściwa okręgowa komisja wyborcza.
Pierwsze sześć komitetów zarejestrowało listy we wszystkich 13 okręgach wyborczych.
W województwie kujawsko-pomorskim głosować będziemy na kandydatów z sześciu pierwszych list.
Flash Info
