Wybory parlamentarne 2019. Jedni się cieszą, inni są zaskoczeni naszymi decyzjami przy urnach. Mandaty już rozdzielone

Jolanta Zielazna
Jolanta Zielazna
Wieczór wyborczy w sztabie PiS w Toruniu. W środku cieszy się Zbigniew Girzyński
Wieczór wyborczy w sztabie PiS w Toruniu. W środku cieszy się Zbigniew Girzyński Jacek Smarz
Zaskoczenie: Sejm IX kadencji bez Anny Sobeckiej! W Senacie opozycja "odbiła" PiS dwa mandaty utracone 4 lata temu. Będą zmiany w sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego.

Niedzielne wybory parlamentarne 2019 przyniosły spektakularne porażki i zaskakujące zwycięstwa.

W sumie na 5 mandatów do Senatu, które ma województwo kujawsko-pomorskie, tylko 1 przypadł Prawu i Sprawiedliwości.
Utrzymał go Józef Łyczak w okręgu włocławskim (nr 13). Dostał 60 432 głosy.

W okręgu grudziądzkim senatorem zostanie Ryszard Bober, przewodniczący sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego. Walka o mandat była wyrównana. Na obecnego senatora z tego okręgu, Andrzeja Mioduszewskiego (PiS) głosowało 50 168 wyborców, na zwycięzcę - 52 619.

ZOBACZ TAKŻE:Co obiecali wyborcom politycy Prawa i Sprawiedliwości? Mają być benefity dla Poznania

W okręgu toruńskim (nr 11) bezapelacyjnie zwyciężył Antoni Mężydło (PO) z listy Koalicji Obywatelskiej, legenda toruńskiej opozycji. Głosowało na niego 98 699 osób, na Zbigniewa Rasielewskeigo (PiS) - 63 361.

Po drugiej stronie Wisły mandat senatora utrzymał Andrzej Kobiak z listy KO. X przy jego nazwisku postawiło 150 472 wyborców. Główna rywalka z PiS, Helena Czakowska przekonała do siebie 97 813 wyborców. Dla Andrzeja Kobiaka, przedsiębiorcy, będzie to trzecia kadencja w tej izbie parlamentu.

PKW podała oficjalne wyniki wyborów do Sejmu w woj. kujawsko-pomorskim. Zobaczcie, jak głosowali mieszkańcy naszego regionu. Wyniki wyborów w poszczególnych miastach i powiatach na kolejnych slajdach --->

Wyniki wyborów w kujawsko-pomorskiem. Jak głosowali mieszkań...

W szranki o drugi mandat senacki, po Janie Rulewskim, który nie brał udziału w wyborach, stanął wojewoda bydgoski Mikołaj Bogdanowicz (PiS) i Krzysztof Brejza (KO), poseł PO od trzech kadencji. To on ujawnił wiele faktów niewygodnych dla rządzących. Teraz mandat poselski zamieni na senacki. Dostał 79 054 głosów, Bogdanowicz - 70 836 głosów.

PiS i KO mają, co miały

Rekordową liczbę głosów na posła zdobył Jan Krzysztof Ardanowski (PiS), minister rolnictwa - 76 267, kandydujacy w okręgu toruńsko-włocławskim (nr 5). Cztery lata temu obecnego ministra poparło 18,3 tys. wyborców. Lider listy PiS w okręgu bydgoksim (nr 4), Tomasz Latos otrzymał 60 132 głosy (w 2015 r było ich 40 288).

Ponad 30 tys. głosów zebrał poseł Łukasz Schreiber, od jesieni 2018 sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Został nim w listopadzie 2018, gdy z tego stanowiska odszedł jego ojciec Grzegorz (wybrany na marszałka województwa łódzkiego). W wyborach 4 lata temu dostał mandat zdobywając 7,3 tys. głosów.

Wynik gorszy od Ewy Kozaneckiej (13 305) zrobił Bartosz Kownacki (12 414).

Dopiero piąte miejsce ma Piotr Król (10 418). O mandat może być spokojny, ale wynik jest o 300 głosów słabszy.

Większe niespodzianki są w okręgu toruńskim. Z 6 (bez zmian) mandatów, które tu przypadną dla PiS, nie ma takiego ani dla Anny Sobeckiej, posłanki nieprzerwanie do III kadencji (1997 r.) oraz dla Krzysztofa Czabańskiego.
Czabański, "przywieziony" 4 lata temu z Warszawy, w regionie dobrze się nie zapisał. 5 413 głosów, które dostał wobec 16,5 tys. poprzednio, mówią same za siebie.

Anna Sobecka, wieloletnia spikerka Radia Maryja, broniąca ojca Rydzyka, poniosła wręcz klęskę. Głosowało na nią tylko 9 444 wyborców. To siódmy wynik na liście. 4 lata temu - 16,2 tys. głosów. Czyżby wyborcy odesłali pani posłankę na polityczną emeryturę?

CZYTAJ WIĘCEJ:Mieszkańcy wsi i po szkole średniej wybrali PiS. Wyborcy KO najczęściej z miast i po studiach

Z parlamentem rozstanie się Łukasz Zbonikowski, poseł PiS. Tym razem chciał być senatorem z komitetu Patrioci i Samorządowcy. Nie udało się.

Wróci za to po 4 latach przerwy Zbigniew Girzyński (12 293). Wynik lepszy od niego ma Anna Gembicka, od czerwca podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju. 15 305 głosów, które na nią oddano to o 105 więcej niż otrzymała Joanna Borowiak.

Mandat utrzymała Iwona Michałek (Polska Razem), od lipca sekretarz stanu w MEN.

Nowym posłem w tym okręgu będzie Mariusz Kałużny z Chełmży, dyrektor Centralnego Ośrodka Sportu w Warszawie. Jest działaczem Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobro.

Znamy już wyniki wyborów parlamentarnych w okręgu toruńskim. Zobacz, kto prawdopodobnie dostanie się do Sejmu w dalszej części galerii.

Oni dostali się do Sejmu z okręgu toruńskiego. Sobecka i Cza...

W sumie w okręgu nr 4 na PiS oddano 167 550 głosów, a w okręgu nr 5 - 182 648.

Lista największe poparcie uzyskała w gminie Izbica Kujawska. Tam wybrało ją 65,62 proc. glosujących. Dla odmiany w Osielsku poparcie dla PiS wynosiło 24,63 proc.

Zmiany są także wśród posłów PO.

W okręgu bydgoskim nie kandydowała Teresa Piotrowska i Zbigniew Pawłowicz, a Krzysztof Brejza walczył o miejsce Senacie. Koalicja Obywatelska utrzymała 4 mandaty. Są więc dwie nowe osoby: Tadeusz Zwiefka (39 984 głosów, co nie jest liczbą imponującą), do tej pory przez trzy kadencje europoseł; Magdalena Łośko, była dyrektor biura poselskiego Krzysztofa Brejzy przekonała do siebie 14 407 wyborców.

Po 4 latach przerwy wróciła Iwona Kozłowska (9325 głosów), a czwarty mandat (choć drugi w kolejności liczby głosów) zachowuje Paweł Olszewski 35 762 głosów (poprzednio 14 438).

SPRAWDŹ:Wybory parlamentarne 2019. Kogo nie będzie w nowym Sejmie? Z Wiejską żegnają się Petru, Jakubiak, Pawłowicz, Piotrowicz, Niesiołowski...

Porażką jest wynik Michała Stasińskiego. Na razie jego przygoda z Sejmem kończy się po jednej kadencji. W 2015 roku startował z listy .Nowoczesnej, potem przeszedł do PO. Dostał 4,5 tys. głosów. To 8. wynik na liście.

W okręgu toruńskim KO też zachowała 4 mandaty. Liderem listy okazał się startujący z drugiego miejsca Arkadiusz Myrcha (32 439). Tomasza Lenza, szefa regionalnych struktur PO poparło 26 044 wyborców. Mandat zachowa też Tomasz Szymański z Grudziądza, a Antoniego Mężydłę zastąpi Iwona Hartwich (10 865), która zadebiutuje jako posłanka. Jest liderką sejmowych (ale nie tylko) protestów rodziców niepełnosprawnych dzieci. Po ubiegłorocznym proteście ma zakaz wstępu do Sejmu.

Listę Koalicji Obywatelskiej w okręgu bydgoskim poparło 142 844 wyborców, a w okręgu toruńsko-włocławskim - 119 526.
Najczęściej tę liste wybierali mieszkańcy Świecia - 43,79 proc. Najrzadziej w gminie Brzozie - 6,11 proc. wyborców.

Cztery mandaty Lewicy

Nowicjuszem w Sejmie będzie Jan Szopiński z listy SLD. Był wicemarszałkiem województwa, wiceprezydentem Bydgoszczy, teraz zostanie posłem. Ale wynik nie porywa - 11 821 głosów. "Spadochroniarz" z Warszawy Krzysztof Gawkowski przekonał do siebie 30 859 wyborców. Przypomnijmy, że Gawkowski w 2015 roku kandydował z Bydgoszczy. Dostał prawie 13 tys. głosów.
To okręg bydgoski.

ZOBACZ:Oni zdobyli najwięcej głosów w naszym regionie. Zobacz ich zdjęcia

W toruńsko-włocławkim jest podobnie. Tam także lewica może liczyć na dwa mandaty. Joanna Scheuring-Wielgus, (ostatnio startowała z listy .Nowoczesnej, teraz z Wiosny) dostała 26 092 głosy. Pobiła na głowę pierwszego na liście "spadochroniarza" Roberta Kwiatkowskiego (były prezes TVP), który dostał 13 940 głosów.

Z listy PSL do Sejmu wejdzie Dariusz Kurzawa (okręg bydgoski), wicemarszałek województwa oraz Paweł Szramka (Kukiz'15), na pierwszym miejscu w okręgu nr 5. Niestety, mandatu zabraknie dla Zbigniewa Sosnowskiego.

W regionie mandatu nie zdobyli kandydaci z listy Konfederacji. Kandydował z niej w Warszawie Paweł Skutecki, który 4 lata temu mandat zdobył w Bydgoszczy z listy Pawła Kukiza. Tym razem szczęście mu nie dopisało. Dostał 5 632 głosy. Cztery lata temu przekonał do siebie dwa razy więcej wyborców.

Znamy już wyniki wyborów parlamentarnych w okręgu bydgoskim. Zobacz, kto prawdopodobnie dostanie się do Sejmu w dalszej części galerii >>>

Oni dostali się do Sejmu z okręgu bydgoskiego. Zobacz nazwiska!

Będą zmiany w sejmiku województwa

W związku z wynikami wyborów do Sejmu i Senatu będą też zmiany w kujawsko-pomorskim sejmiku, bowiem 2 radnych z PSL (Bober i Kurzawa) starci mandaty. Ich mandaty obejmą (o ile się zgodzą) kandydaci na liście z kolejno najwyższą liczbą głosów. Byliby to: Marek Domżała i Paweł Zgórzyński.

Rekord frekwencji w Osielsku

Jak chętnie szli do urn mieszkańcy regionu w minioną niedzielę?
Frekwencja w województwie kujawsko-pomorskim to 57,33 proc. Uprawnionych było 1 589 457 wyborców, a ważnych kart w urnach było 911 220.

Mieszkańcy miast prezydenckich najchętniej głosowali w Bydgoszczy (66,77 proc.) i Toruniu (66,62). Ponad 60 proc. było jeszcze w Inowrocławiu (62,02 proc.). We Włocławku wybierać poszło 58,62 proc. a w Grudziądzu - 57,49.

Jednak rekord pobito w Osielsku - 75,62 proc. Niewiele ustępował Ciechocinek (71,83) i Białe Błota (69,06). Ponad 60 proc. mieszkańców głosowało jeszcze w Wielkiej a Nieszawce (63,00) i Lubiczu (61,96).

Najniższą frekwencję odnotowano w Świeciu nad Osą - 41,76 proc. W gminie Chodecz głosowało 43,15 proc. Jeszcze w 15 innych gminach głosowała mniej niż połowa wyborców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Ostrzał Kijowa. W trakcie operacji na sercu dziecka zabrakło prądu

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska
Dodaj ogłoszenie