W wyborach 13 października 2019 osoby niepełnosprawne i starsze mogą skorzystać z udogodnień. Musza jednak pamiętać o dopełnieniu formalności.
GŁOSOWANIE PRZEZ PEŁNOMOCNIKA
Piątek, 4 października, to ostatni dzień, w którym można zgłosić chęć głosowania przez pełnomocnika.
Mają do tego prawo:
- wyborcy, którzy najpóźniej w dniu wyborów, czyli 13 października, skończą 75 lat oraz
- wyborcy (bez względu na wiek) z orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności.
ZOBACZ TAKŻE:Dariusz Kurzawa ma pomysł, jak uzdrowić chory system ochrony zdrowia
Zamiar głosowania przez pełnomocnika (formalnie jest to wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa) zgłasza się w swojej w gminie, w której jest się wpisanym do rejestru wyborców.
Pełnomocnikiem może być tylko osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie lub posiadająca zaświadczenie o prawie do głosowania.
Udzielone pełnomocnictwo można wycofać najpóźniej dwa dni przed głosowaniem, dostarczając stosowne oświadczenie do gminy albo w dniu głosowania do obwodowej komisji wyborczej zanim pełnomocnik odda głos w naszym imieniu.
DOPISANIE DO SPISU WYBORCÓW
8 października, czyli nadchodzący wtorek, to ostatni dzień na dopisanie się do spisu wyborców w innej gminie, poza miejscem stałego zamieszkania.
Część osób pracuje i faktycznie mieszka nie tam, gdzie jest zameldowana na stałe. Z różnych względów nie zmienia meldunku. Jeśli chcemy głosować tam, gdzie rzeczywiście mieszkamy, poza miejscem stałego zameldowania, trzeba w urzędzie gminy, na terenie której przebywamy złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców.
ZAŚWIADCZENIE O PRAWIE DO GŁOSOWANIA
Ewentualnie można ze swojej gminy, w której jesteśmy wpisani do rejestru wyborców, pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania. Z tym zaświadczeniem możemy głosować w dowolnym miejscu w kraju, za granicą. Przyda się więc, jeśli w dniu wyborów będziemy na wczasach, wycieczkach, wyjeździe służbowym itp.
11 października, czyli dwa dni przed wyborami, to ostatni dzień na pobranie zaświadczenia o prawie do głosowania. Lepiej nie zostawiać formalności na ostatnią chwilę.
