W 2017 r. ważność dowodu osobistego skończyła się aż 4 mln 729 tys. Polaków. Prawie 870 tys. tych osób, którym w 2017 r. upłynął 10-letni okres ważności dowodu osobistego, nadal nie odebrało nowego dowodu. Na samym Mazowszu to 120 tys. osób. Z kolei w pierwszym kwartale 2018 r. upływa termin ważności dowodów kolejnego miliona osób.
Wymiana dowodu osobistego. Co trzeba przygotować?
Aby wymienić dowód, trzeba do urzędu miasta dostarczyć do urzędu miasta następujące dokumenty:
- - dwie wyraźne i jednakowe fotografie o wymiarach 35 x 45 mm, odzwierciedlające aktualny wizerunek osoby, takie zdjęcie jak do paszportu
- - na żądanie organu, w przypadku niezgodności danych zawartych we wniosku z danymi w Rejestrze Dowodów Osobistych – skrócony odpis polskiego aktu urodzenia, w przypadku zawarcia małżeństwa – skrócony odpis polskiego aktu małżeństwa, orzeczenie sądu, dokument poświadczający obywatelstwo polskie,
- - dotychczasowy dowód osobisty lub w przypadku jego utraty – ważny paszport (do wglądu).
Wymiana dowodu osobistego.
Dowód osobisty wydawany jest na 10 lat. W tym roku musi wymienić każdy komu wydano dokument w 2007 roku.
Aby wymienić dokument, trzeba złożyć pismo na odpowiednim, urzędowym wniosku.
Wymiana dowodu osobistego. Opłaty, czas wydawania
Wymiana dowodu osobistego jest bezpłatna. Czas oczekiwania to 30 dni.
Pamiętaj o wymianie dowodu. Jeśli nasz dowód straci ważność nie załatwimy żadnych urzędowych spraw. Będziemy mieli także kłopoty z formalnościami w banku.
Po wymianie dowodu należy pamiętać aby zgłosić to w swoim banku.
Warto również wiedzieć, że nieważny dowód osobisty nie może też być podstawą do przekroczenia granicy w ramach Strefy Schengen. Dlatego właśnie przed nadchodzącymi feriami zimowymi warto sprawdzić ważność naszych dokumentów, żeby dopiero na lotnisku nie okazało się, że z tak błahego powodu nigdzie nie polecimy.
Minister Mariusz Błaszczak podkreślił również, że już wkrótce, bo w 2019 r. obywatele otrzymają dowody osobiste z warstwą elektroniczną. W sierpniu 2017 r. Rada Ministrów przyjęła koncepcję wprowadzenia takiego dowodu. Aktualnie dobiegają końca prace trzech resortów: MSWiA, Ministerstwa Cyfryzacji i Ministerstwa Zdrowia nad rozwiązaniami technicznymi dla polskiego dowodu osobistego z warstwą elektroniczną.
Wideo: Ukraińscy pracownicy receptą polskiego rynku pracy