Zarówno banknoty, jak i monety będące w obiegu są ważne do momentu kiedy nie ulegną uszkodzeniu. Wówczas pieniądze tracą swoją ważność, a w niektórych sytuacjach i wartość.
Czytaj również:Tyle pieniędzy będzie można przechowywać w domu. Kiedy warto mieć gotówkę?
Zasady i tryb wymiany zużytych lub uszkodzonych banknotów i monet reguluje zarządzenie nr 31/2013 Prezesa Narodowego Banku Polskiego z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wymiany znaków pieniężnych, które wskutek zużycia lub uszkodzenia przestają być prawnym środkiem płatniczym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej
Z prawnego punktu widzenia za uszkodzony banknot uznaje się taki, który zawiera nawet drobny napis. Wówczas obowiązek wymiany ciąży na aktualnym posiadaczu banknotu. Zarówno sprzedawca w sklepie jak i my mamy prawo odmówić przyjęcia banknotu, który uznamy za uszkodzony.
Wymiany uszkodzonego banknotu możemy dokonać w każdym oddziale banku. Banki są zobligowane do wymiany zniszczonych banknotów i monet. Jeśli uchylają się od realizacji tego obowiązku pamiętaj, że nie mają do tego prawa.
Potrzebne jednak jest wypełnienie odpowiedniego wniosku.
Wymiana pieniędzy w sierpniu 2023 roku. One tracą wartość i ważność
Takie pieniądze musisz wymienić już teraz. Szczegóły znajdziecie w galerii poniżej: