https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wymieniamy parapet

(mkj)
Wymiana parapetu wydaje nam się czynnością zarezerwowaną dla fachowców zajmujących się montażem okien. Tymczasem okazuje się, że spokojnie poradzi z tym sobie domowy majsterkowicz.

     Jeżeli stary parapet jest zużyty i przestał spełniać nasze potrzeby czy po prostu przestał się podobać, mając profesjonalne materiały możemy go w krótkim czasie i przy niewielkim nakładzie pracy zastąpić nowym.
     . Od czego powinniśmy rozpocząć pracę związaną z demontażem starego parapetu? Najlepiej od wycięcia nożem silikonowych uszczelnień. Potem wystarczy kilka uderzeń młotkiem od spodu parapetu, aby go wyjąć. Jeżeli parapet został osadzony głębiej, należy wykuć w tynku szczelinę ułatwiającą jego wysunięcie. Pamiętajmy o zasłonięciu okna kartonem, tak aby odłamki tynku nie uszkodziły szyby. Jeżeli przy oczyszczeniu podłoża wykruszy się zaprawa spod parapetu, powinniśmy od razu uzupełnić ją gipsem szybkowiążącym.
     Nie lubi pleśni, chroni przed hałasem
     
Przed wstawieniem nowego parapetu ewentualne wybrzuszenia wygładzamy szpachlówką do tynków. W przypadku montażu parapetów z PVC należy użyć pianki Tytan do PCV, a powierzchnię powinniśmy dodatkowo zmatowić poprzez przetarcie jej gruboziarnistym papierem ściernym.
     Na oczyszczone i odtłuszczone podłoże nakładamy pianę montażowo-uszczelniajacą i rozprowadzamy ją tak, by powstała jednolita warstwa (uważajmy, by nie była zbyt gruba). Pianka charakteryzuje się doskonałą termoizolacyjnością oraz dźwiękochłonnością. Jest odporna na powstawanie pleśni i grzybów. Jej główną zaletą, docenianą zarówno przez specjalistów jak i domowych fachowców, jest szybkość i łatwość obróbki. A sprzyja temu duża gama pian oferowanych przez Selenę, producenta, który postanowił wyjść naprzeciw majsterkowiczom i udowodnić, że wymiana parapetu wcale nie musi być zajęciem wyłącznie dla fachowców. W ofercie jest m.in. najnowsza piana do PCV, jak również piana niskotemperaturowa do wymiany zimą, a także piana niezbędna w warunkach zwiększonych wymagań odporności ogniowej.
     Przycisnąć na godzinę
     
Po zwilżeniu piany wodą wstawiamy nowy parapet na miejsce i dociskamy mocno do podłoża - np. poprzez położenie na parapecie kilku ciężarków wagowych.
     O przyczepności piany do podłoża decyduje pierwszy nacisk. W ciągu kilku minut możliwe są jeszcze poprawki położenia parapetu. Fachowcy polecają pozostawienie docisku na ok. 60 minut. Po utwardzeniu nadmiar piany usuwamy przy pomocy noża.
     W przypadku uszkodzenia tapety wokół okna przyklejamy nowy fragment i jeśli zachodzi taka potrzeba malujemy go w kolorze pozostałych powierzchni. Wszystkie styki parapetu ze ścianami i oknem wypełniamy uszczelniaczem - jedną z pian lub silikonów Tytan.
     Najlepiej z instrukcją
     
Podczas prac wystarczy dostosować się do zaleceń producenta i pamiętać o kilku podstawowych zasadach warunkujących poprawny montaż parapetu. Podczas pracy z pianą powinna ona mieć temperaturę pokojową - powyżej 10 stopni C. Przed użyciem puszkę z pianą intensywnie wstrząsamy, aby dokładnie wymieszać składniki. A w czasie użytkowania pojemnik z pianą należy trzymać do góry dnem. Jeżeli pracę przerywamy na dłużej niż 15 minut, zawór oraz dyszę dozującą pojemnika należy przemyć czyścikiem.
     Materiał powstał przy współpracy z firmą "Selena".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska