Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wymienię cię na młodszy model. "Przebudowują" las

AGW
Sosna zdominowała las. Nadleśnictwo Brodnica zamierza nad tym pracować i postawić bardziej na drzewa liściaste, przede wszystkim dęby i buki.

Celem zmian w lesie jest zwiększenie jego wartości przyrodniczej i ekonomicznej. "Możliwości produkcyjne występujących siedlisk, zidentyfikowanych jako bory i lasy mieszane, wskazują na konieczność dokonania przebudowy składów gatunkowych drzewostanów w kierunku promowania gatunków liściastych, głównie dębu i buka", tłumaczy Nadleśnictwo Brodnica na stronie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.

W lasach ten cel realizuje się przez ich wymianę pokoleniową. Kiedy drzewa osiągają dojrzałość rębną (sosna, gdy ma 110 lat), następuje tzw. przebudowa całkowita.

Jak taka przebudowa lasu wygląda w praktyce? "Na ok. 30% powierzchni zrębowej wycinany jest drzewostan w postaci gniazd o wielkości 20-30 arów, w których miejsce zakładane są uprawy złożone z gatunków liściastych głównie dębu i buka, wraz z gatunkami biocenotycznymi. Tak założona uprawa pielęgnowana jest pod osłoną okalającego starodrzewu do osiągnięcia ok. 2 metrów wysokości. Wówczas użytkowany jest las na powierzchni międzygniazdowej, a w jego miejsce sadzone są gatunki światłożądne", wyjaśnia nadleśnictwo.

To nie jedyna metoda. W przypadku młodszego lasu na etapie drzewostanu dojrzewającego, stosując odpowiednie cięcia przekształceniowe stwarzane są warunki do wprowadzania drugiego piętra lasu z gatunkami liściastymi. W ten sposób leśnicy dodają "brakujące ogniwo" w zakładanym składzie gatunkowym. "Często bywa, że wprowadzone tym sposobem drugie piętro staje się przyszłościowym drzewostanem".

Tym sposobem uzyskujemy nowe pokolenie lasu z zamierzonym składem gatunkowym, dostosowanym do możliwości produkcyjnych konkretnego fragmentu lasu bez konieczności wykonywania rębni i ponoszenia kosztów odnowień.

Nowe pokolenia lasów mieszanych mają przedstawiać większą wartość przyrodniczą i ekonomiczną. Jak zaznaczają leśnicy, są też bardziej odporne na uszkodzenia, zarówno przez czynniki biotyczne jak patogeny, czy szkodliwe owady oraz abiotyczne jak okiść śniegowa, wiatry, a nawet pożary lasu.

Wiosną 2017 roku w Nadleśnictwie Brodnica wysadzono m.in. prawie 477 tys. buków, prawie 350 tys. dębów, 926 tys. sosen. Łączna liczba sadzonek wyniosła 1883,97 tys. sztuk.

Źródło: http://www.torun.lasy.gov.pl

Wymienię cię na młodszy model.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska