Choć praca w domu teoretycznie wydaje się być bezpieczna, to nie możemy wykluczyć sytuacji, w której dojdzie do wypadku.
- Ustawodawca nakłada na pracodawcę takie same obowiązki zarówno w sytuacji, gdy do wypadku dojdzie w zakładzie pracy, jak i poza nim. W przypadku okazjonalnego wykonywania pracy z domu, zastosowanie mają powszechnie obowiązujące przepisy dotyczące ustania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy, zgodnie z art. 234 § 1 kodeksu pracy - zaznacza Magdalena Błaszczak, główny specjalista ds. BHP w ManpowerGroup.
Zobacz także: Będzie dodatek za pracę zdalną? Zobaczcie, ile może wynieść
Jeśli zespół powypadkowy zakwalifikuje zdarzenie jako wypadek przy pracy i pracownik dozna stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, to ma prawo starać się o świadczenia z ZUS, w tym o jednorazowe odszkodowanie.
W okresie od 1 kwietnia 2020 do 31 marca 2021 wynosi ono 984 zł za każdy proc. uszczerbku na zdrowiu. - Procedura postępowania powypadkowego jest bardzo złożona i każde zdarzenie należy rozpatrywać w osobnych kategoriach. Nie każdy wypadek w domu będzie wypadkiem przy pra-cy. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest opracowanie wewnątrzzakładowych przepisów, które szczegółowo określałyby kwestie pracy zdalnej, w tym wypadków przy pracy - mówi Magdalena Błaszczak.
