Wypowiedział wojnę energetykom, rolnik wyorał kabel 360V. Energa: niech płaci za szkodę

  • Gazeta Pomorska

Adam Willma

Marcin Maleta wypowiedział wojnę energetykom: - Nie dam sobie wmówić oczywistego kłamstwa tylko dlatego, że mam do czynienia z wielką firmą, która straszy mnie swoimi prawnikami.

Maleta miał akurat wolny dzień, w sam raz, żeby uporać się z orką na kawałku ziemi, który otacza rodzinny dom. Zaoranie niespełna 4 hektarów przy pomocy 4-rzędowego pługa idzie szybko. Około 14-tej miał już kończyć pracę, ale nagle ursus C385 stracił moc.

- Przy samej granicy zahaczyłem o coś - mówi Maleta. - Nie miałem pojęcia, o co. Dopiero po chwili uświadomiłem sobie, że to kabel.

Powinien być głębiej

- Podpisaliśmy w 2013 roku zgodę na przeprowadzenie przewodu przez nasze pole, ale mowa była o 70 centymetrach! Mój pług orze najwyżej do 30-40 centymetrów – mówi Maleta.

Zadzwonił do pogotowia energetycznego. Nie miał pewności, czy przypadkowa osoba nie zostanie porażona wchodząc na pole.

Energetycy przyjechali po dwóch godzinach.

Od razu orzekli, że to moja wina. Stwierdzili, że zostanę obciążony za naprawę. Byłem w szoku

- Od razu orzekli, że to moja wina. Stwierdzili, że zostanę obciążony za naprawę. Byłem w szoku, bo przecież kabel leżał może na 30 centymetrach, bo tyle był w stanie wejść pług. Są pługi, które wchodzą w ziemię nawet na 70 centymetrów, ale nawet gdybyśmy chcieli takiego użyć, nasz traktor by go nie pociągnął.

Syn mógł już leżeć na cmentarzu

Dla Maletów najważniejsze, że nie spełnił się czarny scenariusz. - Przecież syn mógł pracować po zmroku!- pomstuje Adam Moleta, ojciec Marcina. - W przewodzie było 360V. Gdyby podszedł do tego kabla, już by go pewnie nie było. Leżałby od kilku dni na cmentarzu w Gronowie. Nie wiem, co bym wtedy zrobił z tymi energetykami, bo mam tylko jednego syna!

W przewodzie było 360V. Gdyby mój syn podszedł do tego kabla, już by go pewnie nie było!

Gdy następnego dnia energetycy przyjechali z ciężkim sprzętem naprawiać linię, Marcin Moleta postawił sprawę jasno: - Powiedziałem, że nie ma problemu, ale po wcześniejszym ustaleniu, kto jest winowajcą. I znowu usłyszałem, że wina leży po mojej stronie. Powiedziałem, że w takim razie nie wpuszczę nikogo na pole. Zignorowali to i zaczęli niszczyć ślady, próbując dokonywać naprawy. Powiedziałem, że nie zgadzam się na kopanie, dopóki nie zostanie zrobiona dokumentacja.

Bić się nie będziecie

Gdy pracownicy Energi-Operatora próbowali wjechać na pole koparką, Moleta poszedł po ciągnik i zablokował wjazd. Ekipa Energi wezwała policję. Patrol przyjechał do Rogówka, ale interwencji nie podjął.

„Bić się chyba nie będziecie?” – skwitowali policjanci i odjechali. Zapowiedzieli jedynie, że zrobią notatkę ze spotkania.

- Przyjechał też jakiś dyrektor i powiedział, że za to wszystko będę musiał płacić - opowiada Marcina Maleta. - A jeśli nie wyrażę natychmiast zgody na naprawę, to koszta będą rosły, bo ustawili u sąsiada agregat. Stwierdził, że jego firma ma dobrych prawników, którzy sobie ze mną poradzą.

Komu wystaje słoma z butów

Marcina Maletę do dziś ponoszą nerwy na to wspomnienie: - Myślał, że jak rolnik, to naiwny! A ja mam wyższe wykształcenie, jestem konstruktorem. Orientuję się gdzie znaleźć odpowiednie przepisy.

- Przyjechał wielki pan z miasta i próbuje wziąć ludzi na strach - wtóruje Marcinowi ojciec. - Słoma z butów, to ma być dyrektor?! Powiedział, że napiszą pismo do Starostwa i wywłaszczą nas na czas naprawy. Więc syn również napisał pismo, żeby najpierw określono, kto ponosi winę. Do dziś nie mamy odpowiedzi.

Według Katarzyny Kołodziejskiej, rzeczniczki spółki Energa-Operator sprawa jest jasna: - W 2013 r. układaliśmy w tym miejscu kabel, wszystko zgodnie z projektem, zgodą właściciela gruntu i co najważniejsze zgodą na późniejsze przeprowadzenie ewentualnych napraw. Kabel został ułożony zgodnie z obowiązującymi normami na głębokości jakiś 80 cm pod powierzchnią ziemi. Sprawa uszkodzenia została skierowana do radców prawnych, którzy wystosowali wniosek do starosty, aby wydał decyzję o zobowiązaniu do udostępniania nieruchomości. Zgodnie z obowiązującą procedurą będziemy domagać się zwrotu kosztów usunięcia awarii i kosztów agregatu, który pracował do czasu wykonania prowizorki ze względu na brak zgody na wykonanie naprawy. Właściciel został o tym poinformowany.

Flesz - Smog skraca nam życie. Jesteśmy jak palacze!

Chłopie, popraw!

To jakiś absurd! - denerwuje się Marcina Maleta - Agregat u sąsiada postawili zanim przyjechali na moje pole W jaki niby sposób mój pług miał sięgnąć tak głęboko?!

Kabel na polu Maletów znajduje się na mapie geodezyjnej. Budowę nadzorowała jedna z toruńskich firm geodezyjnych. Według geodety, na spornym odcinku kabel położony został na głębokości od 82,3 cm do 83,4.

- To ewidentna nieprawda - uważa Adam Maleta. - Koło naszego domu idzie kilka takich kabli. Gdy inne firmy wkopywały, nie było żadnych problemów. W tym miejscu zrobili fuszerkę. Już gdy zakładali kabel, ostrzegałem: „Chłopie, popraw bo ja go kiedyś wyrwę”. Uspokajali mnie, że tak głęboko na pewno nie będę orał.

I dodaje: - Nie było warstwy piasku nad kablem ani taśmy ostrzegawczej. A to jest przecież podstawowy wymóg.

Pracownicy techniczni Energi-Operatora, którzy rozmawiali z nami anonimowo, twierdzą, że tanie taśmy ostrzegawcze szybko się rozpadają, a po warstwie piasku, który sygnalizuje obecność kabla, często już po kilku latach nie ma śladu.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

14.01.2019, 12:24

Firma energetyczna chce przerzucić na rolnika koszty,a to co ,,na boku" powiedzieli energetycy, to bajki. Wiele razy pracowałem przy wykopach i jak kable czy rury z gazem czy wodą były ułożone zgodnie z przepisami nie zostały nawet draśniete. Najgorszej jakości taśma ostrzegawcza, taka biało-czerwona jaką ogradza się np:wykop przeleży w ziemi 40lat. Gorszej taśmy nie ma, a energetyką takiej taśmy na kable kłaść nie wolno. Geodeci, którzy się wypowiadali, zinwentaryzowali i nanieśli s dokumentacji podwykonawczej tak jak było w projekcie, a nie na gruncie i tyle. Rwaliśmy już kable energetyczne mając dokumentację w miejscach, gdzie wg.dokumentacji ich nie było, a nawet wraz ze zrywanym asfaltem, bo położone były tuż pod nim.

13.01.2019, 16:35

Zawiniły obie strony, wykonawca i właściciel uzytkujący grunt. Wszelkie przedmioty po kilku latach są wydychane do góry przez cykl zamrażania wody, więc możliwe że ułożyli prawidłowo (pewność dałoby jedynie potwierdzenie właściciela gruntu na protokole odbioru) a kabel samodzielnie wypłynął się w górę.

12.01.2019, 23:07

Ciekawe napięcie podajecie. W Polsce nigdy nie było napięcia 360V międzyfazowego, było natomiast 380V, które zostało podwyższone do 400V miedzy fazowego i 230V fazowego.

03.12.2018, 00:29

żenada z tych waszych wypowiedzi boki zrywać :)  :)  :)  :)

29.11.2018, 04:52

Żadna tajemnica że takie wykopy robią bardzo czesto robole nie mający pojęcia o przepisach.Jak "majster" powie "Mietek rob tak żeby widac nie bylo" to prosty Mietek tak robi.A panowie z dozoru są czesto zbyt leniwi zeby przyjechać i mierzyć.....

27.11.2018, 23:28

Dokładnie, kosztami obciążyć dozór, który podpisał odbiór prac, na przyszłość się zastanowi czy w ciemno podpisywać. W kwestii napięcia - tak się dzieje, jak za opis bierze się osoba niekompetentna w danej branży...

27.11.2018, 19:44

Energa totalne dno, tez mialem z nimi sporo problemow! Tu sprawa jest duza, niech gosc bierze prawnika i niech zglosi do policji wykonanie niezgodnie z prawem wobec czego zachodzi podejrzenie popelnienia przestepstwa narazenia zdrowia i zycia.

27.11.2018, 12:31

W dniu 23.11.2018 o 18:04, ENERGA napisał: są nawet ponad 400 V i nawet więcej
Są 400V, są wyższe napięcia, ale 360V to pierwsze słyszę. Stek bzdur. Zerwany w ziemi kabel nie zabija tak łatwo, chyba, że został wyciągnięty na wierzch i wtedy zerwany, a następnie ktoś go zaczął obmacywać. Są tacy idioci.Folia w ziemi nie odparowuje ani się nie rozpuszcza. Nie ma jej, znaczy nigdy nie było. Może co najwyżej stać się krucha. Piasek może zniknąć tylko przy ruchach tektonicznych, i to solidnych

27.11.2018, 09:13

a niedopuszczenie do naprawy go prawnie stawia w nieciekawej sytuacji

26.11.2018, 23:52

Do kontroli ułożonych kabli przed zasypaniem, nie jest potrzebny prawnik tylko inspektor nadzoru robót elektrycznych z uprawnieniami. Zobaczcie wycinki z normy N-SEP-E-004:
Zasady projektowania i budowy elektroenergetycznych i sygnalizacyjnych linii kablowych prądu stałego i przemiennego na napięcie znamionowe nieprzekraczające 110 kV oraz sygnalizacyjnych linii kablowych, zostały podane w normie N-SEP-E-004 Elektroenergetyczne i sygnalizacyjne linie kablowe. Projektowanie i budowa.
.3.1.1. Głębokość ułożenia kabli w ziemi
Głębokość ułożenia kabli w ziemi (Rys. 1), mierzona prostopadle od powierzchni ziemi do górnej powierzchni kabla, powinna wynosić:
50 cm – kabli o napięciu znamionowym do 1 kV, ułożonych pod chodnikiem, drogą rowerową i przeznaczonych do oświetlenia ulicznego, oświetlenia znaków drogowych i sygnalizacji ruchu ulicznego oraz reklam itp;
70 cm – kabli o napięciu znamionowym do 1 kV, ułożonych poza użytkami rolnymi;
80 cm – kabli o napięciu znamionowym wyższym niż 1 kV lecz nie wyższym niż 30 kV, ułożonych poza użytkami rolnymi;
90 cm – kabli o napięciu znamionowym do 30 kV, ułożonych na użytkach rolnych;
100 cm – kabli o napięciu znamionowym wyższym niż 30 kV.
W przypadku, gdy głębokości te nie mogą być zachowane, np. przy wprowadzaniu kabli do budynku, przy skrzyżowaniu lub obejściu urządzeń podziemnych, to dopuszczalne jest ułożenie kabla na mniejszej głębokości, pod warunkiem zapewnienia na tym odcinku kabla, odpowiedniej osłony otaczającej (rury osłonowej).

26.11.2018, 22:53

W dniu 26.11.2018 o 16:41, Adam napisał: Znając polskich rolników - coś kombinuje. Może za niskie dopłaty i chce "dorobić"
tak kolego mam za niskie dopłaty. Zastanów sie za nim coś napiszesz bo swoja wiedza nie dorównujesz do poziomu mojego bratanka który skonczył dwa latka. ...."dorobić" czy ty wiesz co ty piszesz, Gdybym wykonywał tą pracę w nocy i nie widział co stało sie, wysiadł z ciągnika i dotknął kabla dzisiaj tutaj by mnie nie było. Kolego Adamie nie będę dorównywał do twojego poziomu bo nie warto na takich śmieci jakim jesteś opisywać sie w tych komentarzach.
Pozdrawiam 

26.11.2018, 22:23

Jeżeli odbiór okaże się lipny to cała inwestycja jest lipna, a więc wypad z kable.

26.11.2018, 21:22

Szkoda chłopa-paniczyki z energetyki nigdy nie przyznają się do winy. Prawo im służy i mają dość kasy żeby ciągać człowieka po sądach aż mu się żyć odechce. Żal mi człowieka-ze smykami z kasty będzie mu bardzo ciężko!

26.11.2018, 21:08

Mariusz naucz sie Polszczyzny !!!

26.11.2018, 20:24

To się nadaje do prokuratury. Układanie kabla niezgodnie z przepisami to zagrożenie dla ludzkiego życia. Fuszera na 100%. Inspektor który odebrał te prace powinien za wszystko zapłacić.

26.11.2018, 20:12

Jak dla mnie to energetyka odwaliła fuszerke. Mieszkam na wsi i wiem że zwykłe pługi tak głęboko nie orzą. Przypuszczam że każdy że wsi to popiera a miastowi jak się na robocie nie znają to niech się lepiej nie wypowiadają.

26.11.2018, 19:58

Oczywiście że robił to podwykonawca a odbiór kabla odbył się zdalnie jak zawsze, wiem co mówię, łeb inspektora powinien spaść należało sprawdzić głębokość i prawidłowość wykonania przed zasypaniem ale po co skoro wykonawca wciska kasę do łapy bez wychodzenia z domu, no bo kto w ziemi sprawdzi.

26.11.2018, 19:35

Ja bym zgłosił do nadzoru budowlanego ten kabel jeżeli na prawdę jest tak płytko to samowola budowlana

26.11.2018, 18:58

Wież co, durny Adasiu żeby nie wieś tobyś zgłodu zdech. Źarbyś samom chemię. Wiesz ile rolnik musi się napracować żeby coś wyprodukować, robi świątek piątek i niedziele. Zastanów się nad swoim durny rozumowania.

26.11.2018, 18:57

Wież co, durny Adasiu żeby nie wieś tobyś zgłodu zdech. Źarbyś samom chemię. Wiesz ile rolnik musi się napracować żeby coś wyprodukować, robi świątek piątek i niedziele. Zastanów się nad swoim durny rozumowania.

26.11.2018, 18:52

Robię przy czymś takim i taśma nie ginie i piasek też a piach to tpnami jedzie

26.11.2018, 18:26

Na filmie widać że to żadne 80 cm ! Trzymam kciuki za rolnika !!!

26.11.2018, 17:46

Zaskarżyć energe za narażenie życia ,prawnik i do boju niech nie myślą że jak koncern to mogą ludzmi pomiatać . Walczcie a spore odszkodowanie wam się należy !

26.11.2018, 17:41

Znając polskich rolników - coś kombinuje. Może za niskie dopłaty i chce "dorobić"

26.11.2018, 14:48

Energetyka to wielka mafia, ustalaja miedzy soba ceny energi. Zastraszanie obywateli, nastepna mafijna zagrywka. Trzymam strone rolnika; Dobra robota.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3