Ostatnio pojawiła się nawet propozycja pracy dla... drwala. W większości dla mężczyzn, bywają też propozycje dla osób niepełnosprawnych. Pracodawcy proponują pracę w firmach, funkcjonujących w powiecie radziejowskim, rzadziej poza powiatem, co ze zrozumiałych względów dotyczy przede wszystkim kierowców.
Więcej wiadomości z Radziejowa na www.pomorska.pl/radziejow.
Te propozycje, niestety, nie sytuacji na rynku pracy w regionie. Brak pracy - zwłaszcza w Radziejowie - jest jednym z poważniejszych problemów społecznych. Nie ma tu dużych zakładów przemysłowych dających zatrudnienie. Źródłem utrzymania są mniejsze firmy, głównie usługowe lub handlowe oraz tzw. budżetówka, czy różne urzędy i instytucje państwowe lub samorządowe.
W lutym tego roku w rejestrach Urzędu Pracy widniało 3812 osób, wśród nich większość stanowiły kobiety. Bezrobocie w powiecie radziejowskim ma charakter strukturalny, co oznacza, że jak ktoś raz stracił prace, to ma potem wielki problem z jej odzyskaniem, lub zdobyciem nowej. Dlatego najliczniejszą grupę stanowią osoby pozostające bez pracy od lat - to aż 67 proc. zarejestrowanych bezrobotnych.
Drugą, bardzo liczną grupę stanowią ludzie młodzi, do 30 roku życia - na koniec ubiegłego roku było to ponad 1300 osób, to jest ponad 36 proc. na liście bezrobotnych.
Czytaj e-wydanie »