W sobotę 14 października Klub Turystów Pieszych "Wędrownik" RO PTTK "Szlak Brdy" w Bydgoszczy zaprasza na rajd pieszy „Z Historią w Plecaku”. Trasa około 12-kilometrowego spaceru po Koronowie: Dworzec PKS - ścieżka dydaktyczna "Cysterski Gaj" - Rynek - most kolejki wąskotorowej - Dworzec PKS.
- Na ścieżce dydaktycznej będą warunki typowo rajdowe i dlatego należy zabrać obuwie turystyczne i ewentualnie kijki trekkingowe -zachęca organizator rajdu - Tomasz Stenka (tel. 505 68 20 96, po godz. 16.00).
Zbiórka o godz. 10:15 na rondzie Wielkopolskim - przystanek busa 401 - Biblioteka UKW. Odjazd o 10:30 Koszt biletu: 12 zł. Powrót do Bydgoszczy o godz. 17:20 busem 401 z Dworca PKS w Koronowie.
W sobotę do Lasu Piwnickiego
W sobotę 14 października Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnej wyprawie krajoznawczo – pieszej w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”.
To też może Cię zainteresować
Spotkanie turystów o godz. 8.45 na pętli tramwajowej MZK przy ul. Heweliusza na osiedlu „Jar”, skąd nastąpi wyjście na około 12-kilometrową trasę: duktami i drogami Lasu Łysomickiego, wzdłuż Strugi Łysomickiej, do rezerwatu leśnego „Las Piwnicki”, przez Strugaj, osadę leśną na Barbarce, leśniczówkę Wrzosy, z zakończeniem przy pętli MZK na ul. Pawiej. Wyprawę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Tadeusz Perlik.
"Spacer w historią w tle"
Lokalna Organizacja Turystyczna PAŁUKI w partnerstwie z Informacją Turystyczną w Żninie serdecznie zaprasza na "Spacer w historią w tle". Będzie to już ostatni spacer w tym roku, a wybierzemy się do Chomiąży Szlacheckiej, do Grodu Piasta, gdzie posłuchamy o życiu w średniowieczu. Będzie też można spróbować potraw inspirowanych dawną kuchnią.
Udział w spacerze wymaga wcześniejszego zgłoszenia udziału. Liczba miejsc ograniczona. Kontakt: tel. 690 075 041, e-mail: [email protected] Miejsce spotkania: Ośrodek Wypoczynkowy GRÓD PIASTA (przy bramie ośrodka).
Śpiewy przy gitarze
We wtorek 17 października o odzinie 17:30 Koło Turystyczne Fordon RO „Szlak Brdy” w Bydgoszczy zaprasza na spotkanie członków i sympatyków do Karczmy Tatrzańskiej w Fordonie, która znajduje się przy ul. Pelplińskiej 13 (obok stacji Orlen, wejście od ul. Lawinowej). Będzie gitara ze śpiewaniem. Dojazd A 69, 74, 83 i 89 (przystanek Pelplińska/Targowisko).
Spotkanie miłośników krajoznawstwa
We czwartek 19 października p godz. 17.30 Klub Krajoznawczy oraz Regionalna Pracownia Krajoznawcza RO PTTK "Szlak Brdy" w Bydgoszczy zapraszają wszystkich miłośników krajoznawstwa oraz tych, którzy chcieliby poznawać region i nie tylko, na spotkanie do świetlicy Regionalnego Oddziału PTTK "Szlak Brdy" w Bydgoszczy przy ul. Sienkiewicza 1/I (w podwórzu po prawej). Będzie można skorzystać ze zbiorów biblioteki RPK. Można zdobyć kolejne punkty na odznakę Przyjaciel RPK PTTK Bydgoszcz.
Kaszubi zapraszają
We wtorek 24 października o godz. 17:00 Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Bydgoszczy zaprasza wszystkich członków, sympatyków oraz Kaszubów na spotkanie do biblioteki przy ul. Dworcowej 49 w Bydgoszczy. W trakcie spotkania będziemy omawiali minione wydarzenia oraz plany na kolejne miesiące. Wstęp wolny.
Spotkanie rowerzystów „Gryfa”
W środę 25 października o godz. 17:00 Bydgoski Klub Turystyki Rowerowej "Gryf" RO PTTK "Szlak Brdy" w Bydgoszczy zaprasza wszystkich członków i przyjaciół klubu na spotkanie do świetlicy przy ul. Sienkiewicza 1/I. Podczas spotkania będzie można nabyć znaczek jubileuszowy i inne gadżety klubowe.
Środowe spotkania z historią wojskowości w Toruniu
Muzeum Twierdzy Toruń, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza na kolejną odsłonę cyklu „Środowe spotkania z historią wojskowości”. Wykład październikowy będzie poświęcony najstarszym obiektom obronnym Torunia – fortyfikacjom średniowiecznym.
Militarna historia miasta jest ściśle związana z przybyciem Krzyżaków na ziemię chełmińską i lokacją Torunia. Wzniesiony przez nich, stojący do dziś, zamek uznaje się za pierwszą ceglaną warownię na ziemi chełmińskiej. W niedługim czasie wspomogły ją mury obronne, bramy i baszty, szczelnie otaczające oba toruńskie miasta. Zwieńczeniem prac związanych z budową gotyckich fortyfikacji były dwa umocnione przedbramia – barbakany, będące szczytem ówczesnej wiedzy o budowlach obronnych.
Tajemnice toruńskich średniowiecznych umocnień zdradzi Adam Kowalkowski – znawca wojskowości, specjalista w dziedzinie pruskich fortyfikacji, a także przewodnik po Toruniu i Twierdzy Toruń.
Październikowy wykład odbędzie się wyjątkowo w przed ostatnią środę miesiąca tj. 18 października br. o godz. 17.30 w Muzeum Twierdzy Toruń przy ulicy Wały gen. Sikorskiego 23. Wstęp na spotkanie jest wolny.
