Julia Wyrkowska, Klaudia Najkowska i Zbigniew Cieśliński uczą się w I LO w Bydgoszczy. Z inter-netu korzystają praktycznie "od zawsze". - Używamy go głównie do komunikowania się z innymi - mówią. - Możemy pogadać ze znajomymi, umówić się na spotkanie, nawet w relacjach damsko-męskich dominują dziś rozmowy przez internet. Szukamy też w sieci informacji potrzebnych do szkoły, przeglądamy strony, które nas interesują.
Wczoraj o tym, jak być bezpiecznym w sieci rozmawiała młodzież w bydgoskim Kinoteatrze. Spotkanie zorganizowali wolontariusze z firmy Microsoft wraz z Żandarmerią Wojskową oraz Fundacją Dzieci Niczyje. Zaproszono na nie uczniów trzecich klas gimnazjów oraz liceów z Bydgoszczy i okolic. - Zapoznali się oni z zasadami bezpiecznego korzystania z internetu oraz mieli okazję porozmawiać o tym, jak budować i kontrolować swój wizerunek w internecie i mediach społecznościowych - wyjaśniają w Centrum Prasowym Microsoft. - Istotną częścią warsztatów było również pokazanie młodzieży, jak obecność w internecie może wpływać na ich wartość na rynku pracy.
Przeczytaj także: Darmowy internet w wozach toruńskiego MZK. Jak skorzystać?
Licealiści z "jedynki" podkreślają, że potrafią bezpiecznie korzystać z internetu. Jak to zrobić? - Nie należy wrzucać żadnych zdjęć, które mogłyby być przez kogoś wykorzystane. Nie nawiązywać kontaktów z zupełnie obcymi ludźmi. Nie pisać zbyt wiele o sobie - wymieniają.
Julia mówi, że nigdy nie odzywa się, gdy w sieci zaczepiają ją nieznajomi. Podobnie Klaudia. - Nie ma oczywiście reguły - zaznacza Klaudia.- Zdarzyło mi się kiedyś, że poznałam przez internet kolegę. Mieszka on dość daleko, bo na Mazurach. Choć z początku podchodziłam do tej znajomości z rezerwą, chłopak okazał się sympatyczny i do dziś utrzymujemy kontakt. To jednak wyjątek.
Zbigniew ma młodszą, jedenastoletnią siostrę. - Odradzam jej przeglądanie różnych stron, które zdecydowanie nie są przeznaczone dla dzieci w tym wieku - mówi. - Uważam też, że jedenastolatka nie powinna mieć konta na facebooku. Moim zdaniem dzieci są zbyt szczere w rozmowach przez internet. Za bardzo się otwierają, a to może mieć niedobre skutki. Uważam, że rodzice powinni kontrolować dzieci podczas korzystania z internetu.
Podczas spotkania młodzież mogła też w praktyce dowiedzieć się, jak mądrze poruszać się w sieci. Wystarczyło zatrzymać się przy specjalnie przygotowanym show roomie, wyposażonym w urządzenia dotykowe. Tam informacje przekazywali wolontariusze .
Czytaj e-wydanie »