Obecnie, pasażerowie zmuszeni są do korzystania z tzw. toi toi, które stoją przed obiektem. Tak jest już od kilku lat.
Dla blisko stutysięcznego miasta brak normalnych toalet na dworcu kolejowym to wstyd. I to na całą Europę, bo tuż przy dworcu PKP znajduje się „słupek”, przy którym zatrzymują się autobusy linii międzynarodowych. Ich pasażerowie również zmuszeni są do korzystania z plastikowych budek.
W ostatnim czasie, przechodzącym przez podziemia dworca w oczy rzucała się kartka, którą wywieszono na kracie zamykającej dostęp do korytarza prowadzącego do toalet. Na kartce przeczytać mogliśmy „Proszę nie wchodzić remont wc dziękuję!!!”.
Spółka: Wyremontowaliśmy. Ustalamy stawki najmu
- Spółka PKP S.A. wyremontowała dwie toalety na dworcu kolejowym w Grudziądzu. W najbliższym czasie zamiast toi toi uruchomimy toalety na dworcu dla podróżnych - zapowiada Adam Neumann, zastępca dyrektora ds. eksploatacji w spółce PKP.
Dlaczego grudziądzanie nie mogą już teraz korzystać z wyremontowanych toalet?
- Były one do tej pory zamknięte ze względu na konieczność ustalenia stawek najmu - odpowiada dyrektor Adam Neumann.
Bo prowadzeniem wc zająć się ma odrębny podmiot.
Interweniował radny. Napisał pismo do prezesa PKP
Temat toalet na dworcu PKP ciągnie się od lat. Podobnie jak ewentualnej modernizacji obecnego lub budowy nowego dworca. Paweł Napolski, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Grudziądza w piśmie do Krzysztofa Mamińskiego, prezesa PKP napisał, że brak wc w obiekcie to kolejny absurd, związany z grudziądzkim dworcem.
- Nie wiem czy nie udostępniając ich, a tym samym zmuszając osoby w tzw. potrzebie do korzystania z postawionych obok budynku dworca toalet przenośnych, dbacie państwo o zdrowie podróżnych? Wszak może zdrowo jest zimą wychłodzić pewne części ciała, a latem powdychać niezwykle wonne opary? - pyta retorycznie Paweł Napolski w piśmie do prezesa PKP.
Na nowy dworzec będziemy musieli poczekać
Przypomnijmy, że w Grudziądzu ma powstać nowoczesny dworzec. Tak obiecali politycy Prawa i Sprawiedliwości na czele z Andrzejem Adamczykiem, ministrem infrastruktury. Obiekt wpisany został bowiem na początku czerwca na listę rządowego programu inwestycji dworcowych.
Więcej przeczytać możesz tutaj
Nawet jeśli inwestycja dojdzie do skutku, to trzeba będzie na nią poczekać. Prace mają zakończyć się w 2022 r.
Zobacz także wideo: Rewolucja dla kierowców. Te zmiany musisz znać
