W grudniu ubiegłego roku do ponad 200 skrzynek pocztowych mieszkańców gminy Warlubie trafiło upomnienie informujące o nieuregulowanym rachunku za wywóz śmieci. Wśród spóźnialskich byli tacy, którzy nie zapłacili za dwa miesiące, jak i całkiem spora grupa tych, którzy nie dokonali wpłaty od lipca, czyli od momentu funkcjonowania nowych przepisów. - Ci ostatni dosyć często próbowali się tłumaczyć, że nie płacili, ponieważ nie otrzymali żadnego nakazu płatniczego, który by ich o tym informował - tłumaczy Michał Pastusiak, odpowiedzialny za gospodarkę odpadami komunalnymi w Urzędzie Gminy Warlubie. - Ustawa nie narzuca na nas obowiązku wystawiania takich nakazów. Podpisując z gminą umowę na wywóz śmieci każdy zobowiązuje się do regularnego uiszczania opłat zgodnie z obowiązującą stawką.
Jak podkreśla Pastusiak, jedno z popularniejszych tłumaczeń wydaje się prawdziwe, bo około 90 proc. osób, do których wysłano upomnienie, uregulowało dług. Co więcej, wielu od razu zapłaciło za kolejny kwartał.
W gminie Lniano w ubiegłym roku o śmieciach zapomniało co piąte gospodarstwo. Tam, podobnie jak w Warlubiu, urzędnicy z referatu zajmującego się gospodarką odpadami wystawili pod koniec 2013 r. ponad 200 upomnień. Około 50 z nich dotyczyło okresu pięciomiesięcznego. - Na pewno wielu zwyczajnie zapomniało, że za wywóz śmieci trzeba płacić, ale nie bez znaczenia jest też ubóstwo - mówi Grażyna Śląska z Urzędu Gminy Lniano. - Ten rachunek jest na szarym końcu koniecznych wydatków. Jednak biorąc pod uwagę liczbę podpisanych umów, których jest prawie 1200, ściągalność opłat wypada całkiem dobrze. I będzie jeszcze lepiej, gdy ludzie przyzwyczają się, że teraz płaci się za to gminie - uważa.
Nieco mniej na korespondencję z mieszkańcami wydano w gminie Bukowiec. Tam w listopadzie 2013 roku przygotowano 170 upomnień. Dostało je około 15 proc. rodzin. - Sądzę, że w tym roku będzie ich mniej, bo po pierwsze rozliczanie się za śmieci z gminą przestaje być nowością, po drugie obniżono stawkę z 9 do 7 zł od osoby - mówi Piotr Swakowski z Urzędu Gminy Bukowiec. - W żadnej innej gminie powiatu obciążenie z tego tytułu nie jest tak niskie.
Z tego, jak mieszkańcy wywiązują się z opłat zadowoleni są też zajmujący się z rozliczeniami za wywóz odpadów w gminie Dragacz. To zrozumiałe, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że pod koniec 2013 r. zaległości pojawiły się na rachunku tylko 7 proc. gospodarstw domowych.
Czytaj e-wydanie »