Zakłady powstały tuż po wojnie na terenie niemieckiej fabryki materiałów wybuchowych i były jednym z wiodących ośrodków produkcji chemicznej w Polsce. Zachem w swoich szczytowych latach zatrudniał ok. 7000 tys. osób i stał się głównym pracodawcą w mieście. Wokół Zakładów powstała infrastruktura mająca służyć pracownikom: osiedla pracownicze Kapuściska, Łęgnowo, Glinki oraz przedszkola, stołówki, przychodnie lekarskie i ośrodki kultury.
W tym kontekście można mówić nie tylko o grupie, ale i o pewnej społeczności. W Zakładach pracowały całe rodziny, często kilka pokoleń. Dzięki wspólnym wczasom, wyjazdom, imprezom, zawiązywały się przyjacielskie relacje, które owocowały tym, że mówiąc o Zachemie, często używają słów: rodzina, wspólnota, "nasza produkcja", "nasze instalacje", "nasz Zakład, jak własny".
Spektakl powstał w oparciu o metody teatru dokumentalnego, a bazą do jego stworzenia stały się materiały archiwalne oraz rozmowy z byłymi pracownikami. Ich indywidualne doświadczenia są punktem wyjścia do pokazania zależności człowiek - praca, a także mechanizmów związanych z transformacją ustrojową, która nie jest, wbrew powszechnej opinii, procesem zakończonym. W spektaklu obok aktorów występują także byli pracownicy Zakładów, których perspektywa jest bardzo często pomijana w dyskursie publicznym.
Reżyseria: Jakubczak/Wdowik
Występują: Julia Wyszyńska, Jarosław Kaczmarek, Piotr Kuzimski, Jakub Ulewicz i inni
SPEKTAKLE: 13.12.2013 r., godz. 19.00, 14.12.2013 r., godz. 19.00, 15.12.2013 r., godz.18.00 - TEATR POLSKI BYDGOSZCZ
Źródło: Teatr Polski Bydgoszcz