Odra to jedna z najbardziej zaraźliwych chorób wirusowych wywoływaną przez paramyxowirusy. Wysoce zaraźliwy wirus odry rozprzestrzenia się podczas kaszlu lub kichania przez bliski lub bezpośredni kontakt z wydzielinami z nosa i gardła osoby zakażonej.
Dzięki obowiązkowym szczepieniom chorobę udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety, w ostatnich latach pojawiają się znów pojedyncze przypadki zachorowań. Poznański sanepid właśnie poinformował, że w okresie od 18 września do 6 października zarejestrowano aż 18 przypadków zachorowań lub podejrzeń tej choroby - trzy z nich już zostały potwierdzone laboratoryjnie.
- Zachorowania dotyczą w szczególności osób społeczności romskiej przebywającej na terenie miasta Poznania. Na podstawie uzyskanych informacji w trakcie prowadzonego dochodzenia epidemiologicznego większość osób nie została w przeszłości zaszczepiona przeciw odrze - informuje Cyryla Staszewska, rzecznik prasowy Państwowej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu.
Objawy odry
Odra objawia się m.in.: gorączką, katarem, kaszlem, zapaleniem spojówek, plamkami po wewnętrznej stronie policzków i na języku, wysypką, która z twarzy i karku zstępuje na tułów, ręce i nogi. Duże znaczenie w zapobieganiu odrze mają szczepienia – wpływają one zarówno na ograniczenie liczby zachorowań i zgonów z powodu tej choroby na świecie.
W związku z obserwowanym wzrostem zachorowań/podejrzeń zachorowań na odrę Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Poznaniu przypomina, iż zgodnie z obowiązującym Programem Szczepień Ochronnych na 2017r., szczepienia obowiązkowe przeciw odrze, śwince i różyczce u dzieci i młodzieży wg wieku określa kalendarz szczepień. Szczepienie podstawowe skojarzoną szczepionką przeciw odrze, śwince i różyczce należy podać w 13 miesiącu życia. Dawkę przypominającą szczepionki skojarzonej przeciw tym chorobom należy podać w 10. roku życia. Szczepieniem tym są objęte zarówno dziewczęta, jak i chłopcy.