Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zadatek do zapłaty

(maw)
Sprzedawca ma prawo zmniejszyć kwotę oddawaną nam za produkt, gdy zostanie on uszkodzony
Sprzedawca ma prawo zmniejszyć kwotę oddawaną nam za produkt, gdy zostanie on uszkodzony fot. sxc
Odwiedził mnie akwizytor, który sprzedawał odkurzacze. Gdy zdecydowałam się na zakup sprzętu, akwizytor zażądał 500 złotych zadatku.

Do drzwi mieszkania naszej Czytelniczki akwizytor zapukał w ubiegły piątek. - Był bardzo miły, dobrze ubrany. Powiedział, że mają wielkanocną promocję i że za odkurzacz zapłacę teraz nie 5200 złotych, ale 4500 złotych. Gdy powiedziałam, że nie mam takich pieniędzy w gotówce, zaproponował mi bardzo korzystne raty. Jednak zażądał ode mnie zapłaty 500 złotych zadatku. Zapłaciłam te pieniądze i podpisaliśmy umowę. Gdy mąż wrócił do domu, powiedział, że źle zrobiłam i nie powinnam płacić ani złotówki. Zdziwiłam się też, że akwizytor nie chciał się przedstawić. Dopiero na umowie przeczytałam jego imię i nazwisko - relacjonuje pani Magdalena.

Musi się wylegitymować
W Federacji Konsumentów w Warszawie informują, że mamy prawo żądać od akwizytora, by się przedstawił. Powinien wręcz pokazać dowód osobisty, dokumenty potwierdzające reprezentowanie firmy i jej istnienie (wyciąg z odpowiedniego rejestru firm). - W sklepie czy biurze firmy wiemy, że każda osoba, która nas obsługuje, jest do tego uprawniona przez przedsiębiorcę. Poza lokalem nie mamy pewności, czy akwizytor ma ważne pełnomocnictwo do działania w imieniu konkretnego przedsiębiorcy. A przecież w naszym interesie leży, by wiedzieć, z kim zawieramy umowę - i tak na wszelki wypadek - pod jakim adresem możemy złożyć reklamację lub wysłać korespondencję - słyszymy.

10 dni na zwrot towaru
Czy musimy akwizytorowi zapłacić zadatek?
W Federacji Konsumentów mówią, że nie ma takiej konieczności, ale jeśli nie zapłacimy, to akwizytor może wtedy odmówić zawarcia umowy.

Jednak, jeśli zrezygnujemy w ciągu 10 dni z umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa, bo w takim terminie możemy odstąpić od umowy, odzyskamy całość wpłaconej sumy (bez kosztów przesyłki), w tym również zadatek i zaliczkę. Nawet wtedy, gdy towar będzie miał ślady użytkowania, zgodnego z jego przeznaczeniem, sprzedawca nie będzie mógł obniżyć zwracanej kwoty (np. za filtr do wody zamontowany na kranie, używany do czasu odstąpienia od umowy). - Uważajmy jednak, bo sprzedawca będzie miał prawo zmniejszyć kwotę oddawaną nam za produkt, gdy zostanie on uszkodzony, na przykład złamiemy rączkę w odkurzaczu - mówią w Federacji Konsumentów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska