Załamanie na rynku wołowiny. Hodowcy chcą skupu interwencyjnego i zatrzymania mięsa z Ameryki Południowej

Oprac. AGW
Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych domaga się natymiastowej internwencji na rynku wołowiny. Aż 80% tego mięsa produkowanego w Polsce trafiało do tej pory za granicę. Z powodu epidemii koronawirusa pojawiły się utrudnienia w handlu. Eksport stanął.

- Nie można czekać, aż sytuacja pogorszy się tak bardzo, że nie będzie komu udzielać pomocy - uważa Marian Sikora przewodniczący Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych oraz wiceprezydent Copa-Cogeca. - Jesteśmy w wyjątkowej sytuacji i oczekujemy od Komisji Europejskiej wyjątkowych, szybkich i skutecznych działań. O postulatach Forum Mięsa Wołowego został już powiadomiony Pekka Pesonen sekretarz generalny Copa-Cogeca. Na kolejnych spotkaniach tej organizacji będę podnosił temat sytuacji polskich producentów wołowiny i wymagał od Copa-Cogeca pomocy w naciskach na Brukselę - zapowiada Sikora.

Import wołowiny stop, skup interwencyjny start

Federacja informuje, że polscy producenci mięsa wołowego zwrócili się do Komisji Europejskiej w 2 sprawach. Pierwsza to wniosek o niezwłoczne zatrzymanie importu mięsa wołowego z Ameryki Południowej, drugą jest przygotowanie się do rozpoczęcia interwencyjnego skupu i przechowywania mięsa. Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych poparła stanowisko Forum Mięsa Wołowego oraz zapowiedziało interwencję w tej sprawie w Copa-Cogeca.

Wybuch epidemii spowodował ogromne problemy polskich producentów wołowiny, która w 80% jest eksportowana (86% eksportu to wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów). Z jednej strony wprowadzone ograniczona, a z drugiej obawy kierowców o swoje zdrowie i życie, prowadzą do trudności transportowych i logistycznych, a w konsekwencji uniemożliwiają sprzedaż na unijnym rynku. "Te same trudności praktycznie uniemożliwiają eksport tego mięsa do państw trzecich. Rada Sektora Wołowiny podkreśliła, że brak możliwości umieszczenia na rynku UE mięsa wołowego jest zachwianiem jednej z podstawowych zasad traktatowych, jaką jest zasada swobody przepływu towarów". Te kłopoty Rada Sektora Wołowiny przestawiła w piśmie do unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego.

To Cię może też zainteresować

Polscy producenci wołowiny zwrócili się do Komisji Europejskiej z wnioskiem o zastosowania przez Komisję Europejską mechanizmu interwencji publicznej (tzw. interwencyjnego zakupu). Zdaniem Rady Sektora Wołowiny interwencja jest konieczna już teraz i nie można czekać, aż ceny spadną poniżej progu referencyjnego, który formalnie daje możliwość rozpoczęcia takich działań. Obecna sytuacja upoważnia Komisję Europejską do wydania aktów delegowanych w celu podjęcia niezbędnych środków służących przeciwdziałaniu poważnym zakłóceniom rynku.

- Dlatego też zakup interwencyjny mięsa wołowego może być zarówno znakomitym stabilizatorem sytuacji rynkowej, jak i stworzyć możliwości zmagazynowania tego mięsa jako rezerw - napisał Jerzy Wierzbicki przewodniczący Rady Sektora Wołowiny w liście do komisarza J. Wojciechowskiego.

Problemy producentów wołowiny potęguje "zarzucanie Europy tanią wołowiną z Ameryki Południowej", co też zostało zasygnalizowane w liście do komisarza ds. rolnictwa.

"Copa-Cogeca w trakcie negocjacji UE z krajami Mercosur wielokrotnie zwracała uwagę na zagrożenie ze strony Brazylii, która destabilizuje rynek szlachetnych elementów takich jak polędwica, antrykot, rostbef adresowanych głównie na rynek HORECA. Teraz mamy do czynienia z praktycznym załamaniem się cen elementów adresowanych na ten rynek w wyniku zamknięcia restauracji i barów. W krótkiej perspektywie doprowadzi to do masowego mrożenia tych elementów przez przetwórców, bo ich sprzedaż po aktualnych cenach rynkowych wygenerowałaby stratę w zakładach mięsnych. Kolejnym efektem tej spirali będzie zmniejszenie ubojów i spadek ceny skupu", przekazuje Federacja.

Źródło: informacja prasowa

Załamanie na rynku wołowiny. Hodowcy chcą skupu interwencyjnego i zatrzymania mięsa z Ameryki Południowej
pixabay.com/webandi

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie