- W pierwszym półroczu o ponad połowę wzrosła w kraju liczba pracowników, których czas pracy jest ewidencjonowany niewłaściwie? Czy dotyczy to także naszego regionu?
- W naszym regionie kontrole przeprowadzone w pierwszym półroczu wykazały, że liczba pracowników, których czas pracy jest nierzetelnie ewidencjonowany spadła o 10 proc.
- Dlaczego pracodawcy nie płacą za nadgodziny? To efekt kryzysu? Czy też wina nieprecyzyjnych przepisów?
- Pracodawców można podzielić na tych, którzy płacą za godziny nadliczbowe oraz na tych, którzy „oszczędzają” kosztem pracowników. Za pracę w nadgodzinach przysługuje normalne wynagrodzenie oraz dodatek zgodny z art. 151(1) Kodeksu pracy. W zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych należy udzielić czasu wolnego, na wniosek pracownika - godzina za godzinę, a bez wniosku pracownika - 1,5 godziny za godzinę. Wówczas nie przysługuje dodatek za godziny nadliczbowe. Przepisy są precyzyjne.
- Jakie zmiany proponuje PIP, aby firmom trudniej było unikać wypłaty nadgodzin?
- Na pewno obowiązek tworzenia tzw. „grafików” przed rozpoczęciem okresu rozliczeniowego byłby korzystny dla pracowników. Należałoby również określić zasady dokonywania zmian w grafikach, pracownik nie powinien dowiadywać się z dnia na dzień, kiedy i ile godzin ma pracować.
- Jak możemy walczyć z pracodawcą, który łamie przepisy o czasie pracy?
- Pracownik może złożyć skargę do PIP, rzetelnie prowadzona ewidencja czasu pracy bardzo ułatwia prowadzenie kontroli, jednak często ewidencja nie obejmuje pracy w nadgodzinach i inspektor pracy musi szukać innych dowodów.
