Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zasypią nam Puszczę Miejską

Adrianna Ośmiałowska
Grzegorz Malinowski-Pesta, prezes Miejskiego  Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Rypinie  jako jeden z nielicznych był zdania, że na  przyjmowaniu większej ilości śmieci można  zarobić
Grzegorz Malinowski-Pesta, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Rypinie jako jeden z nielicznych był zdania, że na przyjmowaniu większej ilości śmieci można zarobić Adrianna Ośmiałowska
Urząd Marszałkowski planuje, by Regionalny Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych był zakładem międzygminnym dla 15 samorządów.

W naszym regionie działa obecnie 91 składowisk odpadów komunalnych, które obsługują 2,1 mln mieszkańców. Urząd Marszałkowski, przygotowując się do realizacji unijnych dyrektyw, chce, by istniało 10-13 w pełni wyposażonych wysypisk międzygminnych, przystosowanych do recyklingu. Jedno przypadałoby na 150 tys. ludzi.

W naszym rejonie takim międzygminnym ośrodkiem ma być RZUOK w Puszczy Miejskiej, pobudowany przez Związek Gmin Rypińskich. Oprócz gmin z naszego powiatu, dowożone byłyby do niego śmieci m.in. z gminy i miasta Golub-Dobrzyń, gminy Radomin, Brodnicy, gminy Świedziebnia i Osiek.

- Tworzymy sieć większych zakładów, które będą miały szanse na dofinansowanie z Sektorowego Programu Operacyjnego i z Regionalnego Programu Operacyjnego - mówił Edward Reszkowski, dyrektor departamentu środowiska w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu. - Podkreślam, że SPO wspiera te przedsięwzięcia, związane z unieszkodliwianiem odpadów, które realizowane są dla kompleksów powyżej 150 tys. mieszkańców.

Prezes Przedsiębiorstwa Komunalnego "Komes", które administruje RZUOK, sceptycznie podchodzi do takich planów: - Przyjmujemy teraz śmieci z powiatu rypińskiego i gimy Osiek. Możemy ich wziąć trochę więcej, ale nie trzykrotnie więcej. To wymagałoby posiadania trzy razy więcej obiektów i urządzeń.

Koncepcja urzędu marszałkowskiego nie podoba się też wójtom. Barbara Nowakowska, wójt gminy Rogowo, podała przykład sprzed lat, kiedy powstało wysypisko w Hucie Chojno. Miało ono służyć mieszkańcom gminy wiele lat. Potem wojewoda nakazał, by przyjmowało śmieci także z Rypina. - Po dwóch latach wysypisko się skończyło. Gmina została sama z kosztami rekultywacji - przypomina Nowakowska. - Obawiam się, że w tym przypadku będzie tam samo. Właścicielem zakładu w Puszczy jest Związek Gmin Rypińskich. Dlaczego mamy płacić za pozostałe samorządy, choćby finansując wkład własny w inwestycje dofinansowywane przez Unię?

Wójt gminy Rypin Ryszard Potwradowski wspomniał, że podczas wszystkich spotkań z mieszkańcami gminy, jeszcze przed przystąpieniem do budowy na jej terenie RZUOK, była mowa o tym, że śmieci z zewnątrz nie będą przyjmowane. - Z właścicielem, czyli ZGM, nikt nie rozmawiał o stworzeniu międzygminnego składowiska. A, zdaje się, od tego trzeba by zacząć.

Dowożenie do nas odpadów nie podoba się też włodarzom Golubia-Dobrzynia i Brodnicy. Pierwsi woleliby eksploatować nadal składowisko w Białkowie, ewentualnie odstawiać odpady do podwąbrzeskiego Niedźwiedzia. Drudzy wiedzą, że za przyjęcie śmieci do zakładu w Puszczy zapłacą 100 proc. więcej, niż dotychczas. Wolą szukać tańszych rozwiązań.

Sprawa będzie dyskutowana na najbliższym posiedzeniu Związku Gmin Rypińskich. Do tematu wrócimy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska