Zawisza Bydgoszcz cieszy się z medali i kwalifikacji olimpijskiej

Kazimierz FiutZaktualizowano
Brązowa czwórka w pełnej krasie Nadesłane
Pięć kwalifikacji olimpijskich do Tokio oraz sześć srebrnych i dwa brązowe medale zdobyli biało-czerwoni w mistrzostwach świata w Szeged. W gronie medalistów znaleźli się Katarzyna Kołodziejczyk i Helena Wiśniewska oraz Piotr Mazur z bydgoskiego Zawiszy, a także Bartosz Grabowski z Włókniarza Chełmża.

W tegorocznych mistrzostwach medale były „wisienką na torcie”. Liczyły się kwalifikacje olimpijskie. Celująco zadanie wykonały kajakarki, podopieczne Tomasza Kryka i współpracującego z nim bydgoszczanina Macieja Juhnke. Z czterech możliwych zdobyły trzy kwalifikacje, a do tego dołożyły trzy srebrne i brązowy krążek. Wicemistrzynią świata w sprincie na 200 m została Marta Walczykiewicz, a także Karolina Naja z Anną Puławską w K2 500 m. Naja poprowadziła też czwórkę z Puławską i dwiema kajakarkami Zawiszy: Katarzyną Kołodziejczyk i Heleną Wiśniewską do brązowego medalu. Te trzy osady zdobyły też dla kraju kwalifikacje do Tokio. Bliska tego też była Justyna Iskrzycka, srebrna medalistka w nieolimpijskiej konkurencji K-1 1000 m. Polka na dystansie o połowę krótszym w półfinale o 0,03 sekundy okazała się wolniejsza od trzeciej Dunki Jorgersen i przyszło jej rywalizować w finale B, który zresztą wygrała.

Kolejne dwie kwalifikacje dla Polski zdobyli kanadyjkarze. Tomasz Kaczor w jedynce na 1000 m okrasił ją jeszcze kolejnym srebrnym medalem. W C2 1000 m Mateusz Kamiński wraz z Michałem Kudłą zajęli szóste miejsce, a awans zdobywało osiem czołowych osad. Do tego kanadyjkarze Michał Łubniewski i Arsen Śliwiński dołożyli wicemistrzostwo świata w nieolimpijskiej C2 200 m, zaś w C2 500 m zajęli 5 miejsce.

Niestety, żadnej polskiej osadzie nie udało się zdobyć kwalifikacji w gronie kanadyjkarek i kajakarzy. Brązowa medalistka Igrzysk Europejskich Dorota Borowska zajęła w C1 200 m szóste miejsce, przegrywając premiowaną piątą lokatę różnicą 0,02 sekundy. Z kolei w C2 500 m Polki płynęły w finale B.

Nie było przełomu u kajakarzy. Trener Mariusz Słowiński skupił się, przede wszystkim, na kajakowej czwórce na 500 m z Martinem Brzezińskim z Zawiszy, lecz ta podobnie jak we wcześniejszych zawodach nie zdołała nawet przebić się do finału B. W półfinale zajęła dopiero ósmą pozycję. Paweł Kaczmarek w jedynce na 200 m i Rafał Rosolski w jedynce na 1000 m plasowali się na trzecim miejscu w finale B (12 generalnie). Na osłodę srebrny medal, niestety, już w nieolimpijskiej konkurencji K2 200 m wywalczyli Piotr Mazur z Zawiszy i Bartosz Grabowski z Włókniarza Chełmża.
Jedyny medal - brązowy - w rywalizacji niepełnosprawnych zdobył Jakub Tokarz.

Za rok podczas majowego PŚ w Duisburgu kajakarze będą mieli jeszcze jedną okazję do wywalczenia paszportów do Tokio w jedynkach i dwójkach.