W gminie zorganizowano nawet spotkanie, podczas którego mieszkańcom przekazywano informacje na temat projektowanego zbiornika retencyjnego.
Ma on powstać w Brzozowie - i prowadzić w kierunku Zakrzewa, nad rzeką Frybą.
Jak podkreśla wójt, utworzenie zbiornika jest już planowane od jakiegoś czasu.
Ta inwestycja powinna przyczynić się do zwiększenia dyspozycyjnych zasobów wód powierzchniowych zlewni rzeki Fryby, a także zwiększenia retencji glebowej, wyrównania i spowolnienia spływu wód opadowych oraz zwiększenia bioróżnorodności siedlisk na terenie zlewni rzeki.
- Chodzi o to, aby woda, która pochodzi z różnych opadów atmosferycznych nie spływała od razu do rzeki - wyjaśnia Mieczysław Misiaszek. - Chcemy, aby trochę postała zanim spłynie do rzeki.
Kilka dni temu w gminie odbyło się spotkanie projektantów koncepcji programowo-przestrzennej dla zadania inwestycyjnego „Budowa zbiornika retencyjnego na rzece Fryba we wsi Brzozowo” z właścicielami i dzierżawcami gruntów. Pojawiło się na nim około 35 zainteresowanych oraz projektanci z Biura Projektów Wodnych Melioracji i Inżynierii Środowiska Biprowodmel z Poznania, którzy wygrali przetarg ogłoszony przez Kujawsko-Pomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych we Włocławku. W sumie złożono dziewięć ofert, poznaniacy zaoferowali najkorzystniejszą cenę - ponad 120 tys. złotych.
Temat budowy zbiornika dotyczy nie tylko mieszkańców gminy Kijewo Królewskie, ale i gminy Stolno.
- Przyjechali na nie mieszkańcy Osnowa, Czystego oraz - oczywiście - Brzozowa - wymienia pierwszy w gminie. - Wysłuchali tego, co mają do przekazania projektanci i nie wyrażali żadnych sprzeciwów. Ten zbiornik na naszym terenie na pewno będzie dobrze wykorzystywany.
Ma on liczyć niespełna 30 hektarów.
- Będzie do niego spływała woda po opadach, ale Browina również potrzyma w nim wodę trochę - jest przekonany wójt. - Projektanci mają trzy koncepcje, jena zakłada nawet, że zbiornik będzie miał 36 hektarów.
Koncepcja musi być opracowana w minimum dwóch wariantach na podstawie dokonanej analizy i badań budowy geologicznej terenu, analizy dostępnych zasobów dyspozycyjnych wód Fryby, a także dostępności terenu wskazanego przez Urząd Gminy w Kijewie Królewskim.
Projektanci przedstawią swoje koncepcje marszałkowi województwa.
- To oni również występują o decyzję środowiskową - dodaje Mieczysław Misiaszek. - Grunty, na których powstać ma zbiornik retencyjny, należą w jednej trzeciej do gminy. To bardzo słabe ziemie. Część tych terenów jest również własnością osób prywatnych lub należy do Lasów Państwowych.