Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdzisław Brzykcy z Luszkowa przywołuje smaki naszego dzieciństwa

Ewelina Sikorska
- Klienci są coraz bardziej świadomi tego, co należy jeść - stwierdza Zdzisław Brzykcy. - Stawiają nie na farmaceutyki, ale na tradycyjną zdrową żywność
- Klienci są coraz bardziej świadomi tego, co należy jeść - stwierdza Zdzisław Brzykcy. - Stawiają nie na farmaceutyki, ale na tradycyjną zdrową żywność es
- Kiedyś podpatrywałem, jak mama i babcia robiły krówki z melasy, syropu buraczanego - wspomina Zdzisław Brzykcy. Dziś zaopatruje nasze spiżarnie w tradycyjne produkty.

W Luszkowie (powiat świecki) znajduje się wyjątkowy budynek - chata z 1801 roku. To właśnie tutaj mieszka i pracuje pan Zdzisław. - Ten dom postawili menonici - zdradza. - Z boku stoi XVIII-wieczny spichlerz, który przeniosłem z Ostrowa Mazowieckiego. Kupiłem go od wnuka hrabiego Jana Ostrowskiego, dawnego właściciela tej miejscowości. W XIX wieku Luszkowo zamieszkiwane były przez ludność wyznania ewangelickiego. Kolejna rzecz, nasza wieś jest położona w pradolinie Wisły, więc to wyjątkowo urokliwie miejsce.

Chleb i smalec w duecie

Czym kusi fanów tradycyjnych smaków i zdrowych produktów pan Zdzisław? Numerem jeden jest chleb orkiszowy na miodzie z oliwką, z kminkiem. Oczywiście, pieczony sposobem naszych babć.

- Idealnie pasuje do niego smalczyk - pokazuje pan Zdzisław. - A tutaj są domowe krówki na śmietance kremowej. Robię je od 54 lat czyli od dzieciństwa. Przez piętnaście lat towarzyszyłem mamie przy ich produkcji. Pamiętam też, jak mama robiła je z babcią - wówczas powstawały z melasy, syropu buraczanego.

Wśród produktów pochodzących z Luszkowa jest też sok malinowy na miodzie. - Dobry dla zdrowia - dodaje pan Zdzisław. - Każdy owoc, który nie jest pryskany, jak owoce z sadów przemysłowych - ma takie właściwości.

To miejsce daje natchnienie

Pana Zdzisława mogą znać osoby, który zaglądają na Wolny Jarmark Toruński - imprezę organizowaną przy ruinach zamku krzyżackiego. Ale nie tylko.

- Co dwa tygodnie pojawiam się ze swoimi wyrobami również w Bydgoszczy - dodaje. - Zanim trafiłem do Luszkowa, mieszkałem w Krakowie. Czy żałuję przeprowadzki? Ależ skąd. To niesamowite miejsce - daje natchnienie, przynosi spokój. Przyjeżdżają tutaj malarze, fotograficy, muzycy. Goście zakochują się w naszej Nadwiślańskiej Chacie. 

Jak na budynek mennonicki przystało, część mieszkalna była połączona dachem z pomieszczeniem dla zwierząt. - Odrestaurowałem chatę. Oczywiście, zachowując oryginalny wygląd na zewnątrz - dodaje ekogospodarz. - Dzięki temu, budynek znalazł się w rejestrze zabytków. 

Osada Luszkowo znajduje się w w powiecie świeckim (gmina Pruszcz). 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska