Wspomniane patrole, to kontynuacja ubiegłorocznej współpracy na linii policja-ratusz. Zadaniem „Zespołu prewencyjnego” jest monitorowanie sytuacji w domach, w których istnieje prawdopodobieństwo przemocy, zaniedbań opiekuńczo-wychowawczych oraz nadużywania alkoholu lub narkotyków.
Odwiedzili 154 rodziny
- Chcemy zapobiec tragediom, jak choćby ta z 2017 roku, w której życie straciło dziecko - tłumaczy Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza.
Przypomnijmy, że projekt „Zespół prewencyjny” powstał w lutym 2018 roku. - Do połowy grudnia przeprowadzono 288 wizyt u 154 rodzin - wylicza Jolanta Zarębska, dyrektor MOPR.
Uniknąć dziecięcej krzywdy
Kontrole prowadzone są przez policjantów oraz pracowników MOPR, najczęściej w weekendowe popołudnia.
- Różne rzeczy się o tej porze w domach dzieją. Należy się więc czasem zastanowić, czy dzieciom nie dzieje się krzywda - mówi Sylwester Lewandowski z Komendy Miejskiej Policji w Grudziądzu. - Aby solidnie monitorować sytuację, w której taka rodzina funkcjonuje, trzeba do jej domu wejść wieczorem i to najlepiej właśnie w weekend.
Oprócz rodzin, u których występują zaniedbania lub zagrożenia spowodowane używkami, członkowie zespołu odwiedzają też osoby starsze chore lub niepełnosprawne, które wymagają wsparcia.