Cena za kg mięsa spadła już o złotówkę, straty wizerunkowe polskiej wołowiny są nie do oszacowania. Historia bulwersujących praktyk ubojni koło Ostrowi

pixabay.com

Następne
Przeglądaj również za pomocą strzałek na klawiaturze [1/9] Następne

Największe afery mięsne - nie tylko w Polsce

Cena za kg mięsa spadła już o złotówkę, straty wizerunkowe polskiej wołowiny są nie do oszacowania. Historia bulwersujących praktyk ubojni koło Ostrowi Mazowieckiej odbija się echem w całej Europie. Kolejne kraje podkreślają - nie mamy już zaufania do mięsa znad Wisły.

To, co ujawniono ostatnio w Polsce, to jednak nie jedyny przypadek w Europie, gdy ktoś chciał bezczelnie zarobić na mięsie. Zebraliśmy dla Was kilka przykładów.

Niemiecki biznesmen zakupił w miejscowości Bad Bentheim tony zepsutego mięsa. Zlecił wymieszać je ze świeżym, i zamienić etykiety. Tak kręcił swój interes.

Sześć lat temu aferę ujawniła niemiecka telewizja państwowa, prokuratura w Oldenburgu wszczęła śledztwo. Jeden ze świadków wskazał, że przerabiane było nawet zielone mięso - powstawały z niego głównie kiełbaski drobiowe. Ponadto, w badanych próbkach mięsa wykryto bakterie kałowe.

Na kolejnych stronach znajdziecie inne historie - z kraju, ale także spoza jego granic.

Czytaj też: Kontuzjowane krowy przerabiane na kiełbasę, ten temat od dawna zamiata się pod dywan

Szef MSZ - Polskie mięso słynie w UE ze swojej jakości i to się nie zmieniło:


Najnowsze wiadomości

reklama

Polecamy