Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zimowe liczenie ptaków w na Kujawach i Pomorzu. Takie ptaki żyją w naszym regionie

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Przez 23 lata liczenia ptaków najsilniejsze trendy wzrostowe wykazały dzięcioł zielony, pleszka, siniak, żuraw, bażant, a spadkowe rycyk, czajka, świergotek polny, przepiórka, turkawka. Ptakiem trwającej zimy jest jemiołuszka (na zdjęciu).
Przez 23 lata liczenia ptaków najsilniejsze trendy wzrostowe wykazały dzięcioł zielony, pleszka, siniak, żuraw, bażant, a spadkowe rycyk, czajka, świergotek polny, przepiórka, turkawka. Ptakiem trwającej zimy jest jemiołuszka (na zdjęciu). Pixabay
Z lornetkami i podręcznymi atlasami ptaków, w głębi lasów i wzdłuż rzek mieszkańcy Kujaw i Pomorza włączyli się w zimowe liczenie ptaków. Dane spływają, a z ubiegłorocznych wynika, że przybywa dzięciołów zielonych, bażantów i żurawi, a ubywa czajek, przepiórek i turkawek. Szczególnie martwi kurcząca się populacja kraski.

W zimowe liczenie ptaków, które przypadło 27 i 28 stycznia 2023, w Dąbrowie Biskupiej połączono z prelekcją i konkursem rozpoznawania ptaków. W Bydgoszczy wyprawa wiodła wzdłuż Brdy, w Inowrocławiu alejami Parku Solankowego, w Sępólnie Krajeńskim wokół jeziora i pobliskich lasów, a w Gródku wokół zalewu i kanału gródeckiego, bo tam skupiono się na ptakach wodnych.

Ptakom wodnym kilka dni wcześniej (25 i 26 stycznia) przyglądano się też z Wisły - od Włocławka do ujścia rzeki. Liczenie było prowadzone w ramach Monitoringu Zimujących Ptaków Wodnych, części Monitoringu Ptaków Polski, realizowanego przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.

- Program ten w dużej mierze opiera się na wiedzy i doświadczeniu lokalnych organizacji i instytucji ornitologicznych, które mniej lub bardziej regularne zimowe liczenia tej grupy ptaków prowadzą nieraz od kilku dekad – informuje OTOP.

W liczenie zaangażowany był m. in. Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą. Pokazali migawki na swoim Facebooku:

Akcja zajęła dwa pełne dni i polegała na przepłynięciu łodzią prawie 300-kilometrowego odcinka Wisły i liczeniu wszystkich spotkanych ptaków wodnych. Można powiedzieć, że ptaków jak na porę zimową było stosunkowo niewiele z racji łagodnej zimy. Wśród napotkanych gatunków zdecydowanie dominowały krzyżówki i nurogęsi, ale nie zabrakło także cyraneczek, świstunków, kormoranów czy krakw oraz bielików polujących na wymienione wyżej gatunki.

Monitoring 164 lęgowych gatunków w kraju

Wyniki trafią do Głównego Inspektoratu Środowiska. Raport za 2022 r. objął 164 lęgowych gatunków w kraju. - W przypadku 60 gatunków odnotowano trendy wzrostowe, kolejne 53 gatunki wykazywały istotne spadki liczebności, natomiast populacje 44 gatunków były stabilne. Dla pozostałych 7 gatunków uzyskane dane jak dotąd nie pozwalają na określenie trendu – informuje GIŚ.

Zobaczcie zdjęcia:

Monitoring Ptaków Polski bazuje na kilku programach. Najstarszy - Monitoring Pospolitych Ptaków Lęgowych – budzi duże zainteresowanie. - Na co wskazuje rekordowa liczba 809 powierzchni skontrolowanych w ostatnim sezonie – zwraca uwagę GIŚ. - Przez 23 lata realizacji programu najsilniejsze trendy wzrostowe wykazały dzięcioł zielony, pleszka, siniak, żuraw, bażant, a spadkowe rycyk, czajka, świergotek polny, przepiórka, turkawka. Jednymi z bardziej rozpowszechnionych gatunków były zięba i kapturka (92 proc.), natomiast rekordzistą był grzywacz obserwowany na 95 proc. kontrolowanych powierzchni. Również w największych polskich miastach to właśnie grzywacz, wraz z bogatką, należał do najbardziej rozpowszechnionych ptaków. Inne gatunki miejskie o frekwencji powyżej 95 proc. to: sroka, sierpówka i jerzyk.

Troskę ornitologów budzi populacja kraski, jednego z najbarwniejszych ptaków w Polsce.

- Ubiegłoroczny Monitoring Kraski potwierdził katastrofalną sytuację gatunku w kraju. Wykazano jedynie 9 par na Równinie Kurpiowskiej oraz 1 parę na Podkarpaciu. Łączna liczba par lęgowych tego gatunku jest najniższą uzyskaną dotąd liczebnością – informuje GIŚ. - Jeszcze niewiele ponad 100 lat temu kraska gnieździła się w całej niżowej części Polski, będąc gatunkiem rozpowszechnionym i dość licznym. Załamanie polskiej populacji kraski nastąpiło po drugiej wojnie światowej. Obszar występowania gatunku w Polsce to zaledwie 500 km kw., a więc mniej niż przykładowo obszar administracyjny Warszawy (517 km kw.).

Warto wiedzieć, że ptakiem trwającej zimy jest jemiołuszka. Dlaczego właśnie ona? - Jemiołuszki migrują w nasze oraz dalej położone na południu regiony aby przetrwać trudne zimowe warunki oraz okresowy brak pokarmu. Jednak w dynamicznie zmieniającym się świecie również ich zachowania mogą ulec zmianie. W przyszłości może się zdarzyć, że przestaniemy je oglądać w granicach naszego kraju. Dlatego póki mamy okazję wypatrujmy tych pięknych ptaków! - zachęca OTOP.
Zobaczcie w naszej galerii jemiołuszkę, egzotyczną kraskę i ptaki nadal żyjące w naszym regionie.

Zobaczcie zdjęcia:

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska