https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana czasu z zimowego na letni 2025. Kiedy przestawiamy zegarki? Sprawdź najważniejsze informacje

Mateusz Mazur
W ostatni weekend marca zmieniamy czas z zimowego na letni.
W ostatni weekend marca zmieniamy czas z zimowego na letni. Tomasz Czachorowski
Przed nami kolejna zmiana czasu. Tym razem będziemy przestawiać zegarki z czasu zimowego na letni. Kiedy nastąpi zmiana czasu w marcu 2025? Sprawdź, kiedy będzie nas obowiązywał nowy czas.

Zmiana czasu 2025 z zimowego na letni - w tą noc przestawiamy zegarki

Marzec jest tym miesiącem, kiedy tradycyjnie zmieniamy czas z zimowego na letni. Wyraźnie wtedy możemy odczuć, że wieczór następuje później, niż przed przestawianiem zegarków.

W marcu przestawiamy zegarki do przodu, a więc śpimy godzinę krócej. Zawsze dzieje się to w ostatni weekend marca w nocy z soboty na niedzielę. Wówczas musimy przestawić zegarki z godziny 2 na 3.

Zmiana czasu 2025 w marcu - wtedy śpimy godzinę krócej

W marcu 2025 zmiana czasu z zimowego na letni nastąpi w nocy z 29 na 30 marca.

Czy to będzie ostatnia zmiana czasu, jaka będzie nas obowiązywała? Od dłuższego czasu mówi się, że zostanie ona zniesiona i pozostaniemy przy jednym czasie. Temat jednak ucichł.

O zniesieniu zmiany czasu głośno mówiło się w 2019 i 2020 roku. Wówczas na przeszkodzie stanęła jednak pandemia koronawirusa i plany zostały odłożone na później. Od tamtej pory nie ma żadnych konkretnych decyzji w tej sprawie.

Jak powiedziała PAP prof. Elżbieta Pyza z Uniwersytetu Jagiellońskiego, takie zmiany, jak przestawianie zegarków o godzinę destabilizują ogólne funkcjonowanie organizmu i zwykle potrzebujemy trochę czasu, żeby zaadaptować się do nowych warunków. Zmiana czasu na letni jest dla organizmu dużo trudniejsza niż przejście na czas zimowy. Szczególnie dotkliwie zmianę mogą odczuć osoby, które rozpoczynają pracę wcześnie rano.

- Są jednak duże indywidualne różnice, jeżeli chodzi o zdolność adaptacji do takich zmian. U niektórych rytm okołodobowy generowany przez zegar ma bardzo niską amplitudę, więc w tych przypadkach wszystkie zmiany związane z podróżami czy sezonowymi zmianami czasu nie będą tak dotkliwe - zaznaczyła badaczka.

Wyjaśniła, że mechanizm zegara okołodobowego reguluje rytmy dobowe organizmu, ale zegar ten musi się też zsynchronizować z warunkami zewnętrznymi. Dlatego zmiany w tym trybie, takie jak zmiany czasu, prowadzą do rozregulowania pomiędzy tym, co się dzieje na zewnątrz a wskazaniami zegara wewnętrznego.

mm / PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska