Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany granic gmin nie mogą być politycznym narzędziem - Rzecznik Praw Obywatelskich chce zmiany prawa

wixad
Według rzecznika rozporządzenia Rady Ministrów, które regulują zmiany granic gmin nie spełniają  wymogów standardowych aktów prawa.
Według rzecznika rozporządzenia Rady Ministrów, które regulują zmiany granic gmin nie spełniają wymogów standardowych aktów prawa. Wojciech Matusik
Do tej pory nie było prawnej możliwości zaskarżania decyzji o zmianie granic gmin. Czy zmiany w prawie wreszcie wejdą w życie?

Spory dotyczące granic gmin pojawiają się w Polsce regularnie. Na ogół wynikają z decyzji Rady Ministrów, która podejmuje decyzje o tworzeniu nowych gmin lub zmiany granic już istniejących.

Granice na polityczne zamówienie

Problem w tym, że te decyzje nie zawsze ich tłem są rzeczywistych potrzeb społeczności. Bywa, że dokonuje się ich na polityczne zamówienie.
Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich wielokrotnie apelowało w tej sprawie, zwracając się do parlamentarnej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej o podjęcie prac nad nowymi regulacjami. Chodziło o wprowadzenie mechanizmów kontroli, które pozwoliłyby uniknąć arbitralnych decyzji i zapewnić przejrzystość w podejmowaniu decyzji dotyczących granic gmin.

Polecamy

Rządowe decyzje nie spełniają norm

Obecnie decyzje rządu w tej sprawie nie podlegają standardowej kontroli sądowej. Są podejmowane w formie rozporządzeń, które nie dają możliwości skutecznego odwołania się przed sądem. To sprawia, że lokalne społeczności i samorządy bywają bezradne wobec decyzji podejmowanych na szczeblu centralnym.
Problem dotyczy także samej formy decyzji administracyjnych. Według rzecznika rozporządzenia Rady Ministrów, które regulują zmiany granic gmin nie spełniają wymogów standardowych aktów prawa. To sprawia, że są trudne do poddania kontroli sądowej.

Poprzedni parlament nie zdążył

Trybunał Konstytucyjny trzykrotnie sugerował Parlamentowi i rządowi konieczności zmian, ale pomimo zapewnień o gotowości do dyskusji, nic się nie zmieniło.
Pod koniec ubiegłej kadencji Sejmu gotowy był już projekt ustawy, który zakładał możliwość zakwestionowania zmiany granic przed sądem administracyjnym. Dokument ten jednak, poza skierowaniem do opiniowania, nie doczekał się dalszych prac.
Prof. Marcin Wiącek wezwał parlamentarną wezwał więc parlamentarna komisję samorządu terytorialnego i polityki regionalnej do podjęcia prac nad nowelizacją, która ostatecznie rozwiąże problem.

Zmieniają się granice w Kujawsko-Pomorskiem

W ciągu ostatnich trzech dekad doszło do wielu zmian granic gmin. W Kujawsko-Pomorskiem tylko w ostatnich latach było ich kilka. Na przykład w Świeciu do dotychczasowego obszaru miasta dołączono części obszarów obrębów ewidencyjnych Wielki Konopat, Polski Konopa, Kozłowo, Sulnówko, Sulnowo, Dziki oraz Morsk.
Zmiana granic gminy dotyczyła również Jezior Wielkich (powiat mogileński) i Strzelna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zmiany granic gmin nie mogą być politycznym narzędziem - Rzecznik Praw Obywatelskich chce zmiany prawa - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska