Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w ustawie o nawozach i nawożeniu. Duże kary dla nieuczciwych sprzedawców

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
Świadomość rolników dotycząca stosowania nawozów jest coraz większa
Świadomość rolników dotycząca stosowania nawozów jest coraz większa Obraz pixel1 z Pixabay
Zmienia się ustawa o nawozach i nawożeniu, jednak uczciwi gospodarze nie mają powodów do obaw. A resort rolnictwa wyjaśnia wątpliwości dotyczące stosowania nawozów naturalnych jesienią.

- Nigdy nie kupię nawozu niewiadomego pochodzenia, bo mogę zniszczyć uprawy i narobić sobie kłopotów - mówi rolnik z pow. świeckiego, który twierdzi, że w internecie wciąż można znaleźć oferty od osób, które chcą sprzedać podejrzanie tani towar.

Aleksandra Wanta, Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy, przypomina że w art. 41 ustawy o nawozach i nawożeniu przewidziano kary (mandaty karne) za: stosowanie bądź przechowywanie nawozów, które nie są dopuszczone do obrotu; stosowanie nawozów w sposób niezgodny z obowiązującymi zasadami i warunkami określonymi w przepisach powodując zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt lub środowiska; stosowanie środków poprawiających właściwości gleby lub stymulatory wzrostu niezgodnie z ich instrukcją stosowania i przechowywania; przewozi lub przechowuje nawozy lub środki wspomagające uprawę roślin w sposób niezgodny z obowiązującymi przepisami powodując zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt i środowiska.

To też może Cię zainteresować

Inspektor Wanta dodaje, że niebawem pojawi się ustawa o zmianie ustawy o nawozach i nawożeniu (projekt trafił do Sejmu), która reguluje kwestie odpowiedzialności karnej za stosowanie nawozów, środków wspomagających uprawę roślin i produktów nawozowych niedopuszczonych do obrotu lub stosowanie i przechowywanie w sposób niezgodny z przepisami czy zaleceniami producenta.

- W nowelizacji tej ustawy chodziło o dostosowanie do prawa unijnego - wyjaśnia Robert Telus, przew. sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wiąże się to także z Europejskim Zielonym Ładem, bo przybywa np. środków mikrobiologicznych.

Inspektorzy sprawdzili

Ze względu na rosnące koszty produkcji gospodarze coraz chętniej wykorzystują nawozy naturalne. Nie zawsze robią to prawidłowo.

Podczas kontroli przeprowadzonych przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Bydgoszczy w 2022 r., dotyczących stosowania i przechowywania nawozów naturalnych, inspektorzy stwierdzili nieprawidłowości związane m.in. z brakiem wyznaczonego miejsca do przechowywania nawozów naturalnych stałych (obornika). Niektórzy rolnicy przechowywali gnojowicę w sposób nie zapobiegający przedostawaniu się odcieków do gruntu.

To też może Cię zainteresować

Kolejne nieprawidłowości dotyczyły stosowania nawozów naturalnych w ilościach niezgodnych z planem nawożenia azotem (na rok gospodarczy 2021/2022) oraz opracowania/uzgodnienia planu nawożenia w terminie późniejszym, niż początkowy termin stosowania nawozów. Zdarzało się też, że stosowano gnojowicę niezgodnie z terminami określonymi w „Programie działań” tj. przed 1 marca.

- Zauważalna jest duża poprawa świadomości osób prowadzących gospodarstwa rolne w zakresie ich obowiązków dotyczących ochrony środowiska, a stwierdzone nieprawidłowości są najczęściej szybko i trwale eliminowane - podkreśla Małgorzata Witkowska, naczelnik Wydziału Inspekcji WIOŚ.

O terminach nawożenia jesienią

- Czasami trudno jest przestrzegać tych terminów ze względu na pogodę - twierdzi rolnik z Kujaw. - Nawozy naturalne też są coraz droższe i nie będę ich stosował w terminie wyznaczonym przez urzędników z Brukseli, jeśli nie ma odpowiednich warunków na polach.

Resort rolnictwa przypomina, że graniczny termin stosowania nawozów naturalnych stałych (m.in. obornika) na gruntach ornych to 31 października, jednak w wyjątkowych sytuacjach możliwe jest ich stosowanie do 30 listopada. Chodzi o niekorzystne warunki pogodowe (np. za dużo wilgoci w glebie albo susza), zakładanie uprawy jesienią po późno zbieranych przedplonach, burakach cukrowych, kukurydzy lub późnych warzywach - wówczas termin stosowania nawozów to koniec jesieni.

Szczegóły na stronie resortu: www.gov.pl/web/rolnictwo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska