Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmobilizujmy się! Anita musi znaleźć dawcę szpiku kostnego

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Anita ma trzech synów, najmłodszy ma dziewięć lat
Anita ma trzech synów, najmłodszy ma dziewięć lat Archiwum Aninity
Pasją 41-letniej mieszkanki Serocka są kwiaty. Jej marzeniem - otwarcie własnego sklepu, gdzie codziennie będzie miała kontakt z ludźmi.

Niestety, w październiku 2014 r. Anita usłyszała druzgocącą wiadomość o chorobie - chłoniak nieziarniczy. Od tego momentu walczy o życie i powrót do normalności.

Na szczęście Anita ma ogromne wsparcie ze strony ukochanego męża Roberta i trzech synów: 18-letniego Karola, 12-letniego Jakuba i 9-letniego Miłosza. Wszyscy głęboko wierzą, że choroba zostanie pokonana. Jednak by mogło się to stać, Anita potrzebuje przeszczepienia szpiku lub komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego. - Być może od Ciebie! mówi Anita.

Okazję do pomocy mieszkańcy będą mieli już 30 października w godz. 10 - 16 w Domu Kultury „Ostoja” w Serocku oraz Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Prusz-czu, gdzie zaplanowano Dzień Dawcy Szpiku. - Życie to piękny dar. Zostając dawcą szpiku kostnego, możesz podarować mi i innym chorym na nowotwory krwi szansę na dalsze życie - apeluje Anita.

- Szacuje się, że każdego roku ponad 10 tysięcy osób w Polsce zapada na jedną z chorób nowotworowych krwi lub szpiku - mówi Dorota Wójtowicz-Wielgopolan, PR koordynator

fundacji DKMS. - Od kilku lat w naszym kraju wykonuje się około 1500 transplantacji szpiku, w tym aż w 75 procentach od dawców niespokrewnionym. Dawcy z zagranicy ratują polskich pacjentów, a dawcy z Polski pacjentów na całym świecie.

Polski rejestr prowadzony przez Poltransplant skupia ponad milion niespokrewnionych dawców, co daje Polsce szóste miejsce na świecie i trzecie w Europie. Na świecie ponad 28 milionów ludzi deklaruje chęć zostania dawcą szpiku.

- Mimo tej na pozór dużej liczby, nadal co piąty chory, potrzebujący przeszczepienia, pozostaje bez swojego dawcy, a tym samym bez szansy na przeszczep - uczula Wójtowicz-Wielgopolan. - Prawdopodobieństwo znalezienia dawcy, tj. bliźniaka genetycznego, wynosi w najlepszym wypadku 1 do 20 tysięcy. Bywa, że spada do kilku milionów. To właśnie dlatego tylko 1 procent zarejestrowanych dawców, zostaje dawcą faktycznym. Z tego powodu ważne jest, aby dawców potencjalnych stale przybywało.

Jarosław Kaczyński: W Ministerstwie Sprawiedliwości powstał projekt ustawy reprywatyzacyjnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska