https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Znamy datę rozbiórki pomnika Wdzięczności w Inowrocławiu

(dan)
Pomnik Wdzięczności i Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni w Inowrocławiu
Pomnik Wdzięczności i Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni w Inowrocławiu Archiwum
Firma Rivascrap, która wygrała przetarg, zrezygnowała z zawarcia umowy na rozbiórkę pomnika Wdzięczności i Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni w Inowrocławiu.

Dokonano więc wyboru kolejnego wykonawcy z najniższą ceną. Jest to Biuro Usług Projektowych i Wykonawstwa Mateusz Pigulski z Warszawy.

Pomnik Wdzięczności w Inowrocławiu zostanie rozebrany

Jak informuje inowrocławski ratusz, zgodnie z zawartą umową, w dniach 9 - 11 marca będą miały miejsce prace przygotowawcze, a 12 marca odbędzie się demontaż pomnika. Prace mają zakończyć się 15 marca.

- Nakaz ustawodawcy dotyczący usunięcia wspomnianego pomnika z przestrzeni publicznej zostanie zrealizowany w ustawowym terminie, zatem koszty poniesione przez Miasto Inowrocław na ten cel, zostaną zwrócone ze Skarbu Państwa - podkreśla Adriana Herrmann, rzecznik prasowy prezydenta Inowrocławia.

Przypomnijmy: Pomnik Wdzięczności i Braterstwa Broni, w myśl ustawy dekomunizacyjnej, musi zniknąć ze Skweru Obrońców Inowrocławia do końca marca.

Według opinii Instytutu Pamięci Narodowej pomnik Wdzięczności i Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni w Inowrocławiu spełnia kryteria pomnika propagującego komunizm i powinien zostać usunięty z przestrzeni publicznej: "Przedmiotowy obiekt gloryfikuje żołnierzy radzieckich, w przypadku tzw. pomników wdzięczności i braterstwa broni brak jest przesłanek przemawiających za ich pozostawieniem. Ich budowa w okresie Polski Ludowej była rezultatem odgórnie realizowanej polityki propagandowej władz centralnych, i nie miała nic wspólnego z rzeczywistą wdzięcznością mieszkańców dla żołnierzy Armii Czerwonej (pomnik w Inowrocławiu został wybudowany między innymi z prowadzonych przymusowych zbiórek publicznych i wykupu cegiełek)".

Rada Powiatowa Sojuszu Lewicy Demokratycznej zorganizowała obchody 73. rocznicy wyzwolenia Inowrocławia spod okupacji hitlerowskiej. Uroczystość odbyła się pod pomnikiem Wdzięczności i Braterstwa Broni. Kwiaty w miejscu pamięci złożyli przedstawiciele SLD, organizacji skupiających emerytów i rencistów oraz Towarzystwa Miłośników Miasta Inowrocławia. Głos zabrał Włodzimierz Figas, przewodniczący Rady Powiatowej SLD. Powiedział: - 21 stycznia 1945 roku przyniósł ocalenie mieszkańcom Inowrocławia od skrupulatnie zaplanowanej zagłady. I to jest podstawowe uzasadnienie dla naszej dzisiejszej obecności i manifestacji. Nie da się z powodów ideologicznych czy politycznych pomniejszyć tamtych faktów, zaprzestając organizowania okolicznościowych spotkań czy publicznych zgromadzeń. Historii nie da się oszukać. Nie da się jej pominąć, gdy staje się niewygodna.

Obchody 73. rocznicy wyzwolenia Inowrocławia spod okupacji h...

źródło: TVN Meteo/x-news

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jerzy szczepański

Dla potomnych o tym kto wyzwalał nasze miasto Inowrocław z niewoli hitlerowskiej i komu naprawdę należy się za to wdzięczność i pamięć,powinno jak najszybciej zdemontować IPN. Ta instytucja przynosi jedynie nieodwracalne szkody dla społeczeństwa i jest jedynie motorem niezgody między narodami.

k
kosmita49

Po 2019 r zaczniemy rozbierać pomniki stawiane przez pisowców bo to kicz i strach na to patrzeć noi zajmuje niepotrzebnie miejsce.

G
Gość
Ale niektórzy radni SLD współpracują z lokalnymi politykami PiS i biegają za nimi na konferencje prasowe.
G
Gość

On się sam wy-je-bie, narazie pomalutku,ale nieźle się rozkręca

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska