O ciekawej inicjatywie poinformowała nas kpt. Karolina Kozłowska, kierownik Działu Terapeutycznego w Zakładzie Karnym w Koronowie. To ona zaangażowała społeczność więzienną w ZK w Koronowie oraz na Oddziale Zewnętrznym w Chojnicach do pisania kartek z życzeniami i podziękowaniami do Powstańców w ramach autorskiego programu resocjalizacji pn.:„Włącz z nami historię! Pomóż połączyć pokolenia!”. Do tej pory udało się przygotować kilkaset takich kartek, docelowo ma ich być 1400.
- W naszej jednostce do udziału w programie zostali zakwalifikowani między innymi osadzeni skazani prawomocnym wyrokiem sądu za publiczne znieważenie znaku lub symbolu państwowego, skazani dyskryminujący osoby z powodu przynależności narodowej, etnicznej czy rasowej oraz skazani z Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, a także recydywiści penitencjarni odbywający karę pozbawienia wolności w systemie programowanego oddziaływania - informuje kpt. Karolina Kozłowska.
Więcej wiadomości z Koronowa i okolic na www.pomorska.pl/koronowo[/a]
Jak dowiadujemy się - osadzeni chętnie włączyli się w projekt. Swoje kartki mogli zaadresować do konkretnej osoby lub ogólnie do uczestników walk o stolicę. - Pocztówki zawierają maksymalnie 25 słów – uznania, podziękowania, życzeń – bo dokładnie tyle wynosił limit w korespondencji wysyłanej pocztą polową w czasie Powstania Warszawskiego – wyjaśnia kpt. Karolina Kozłowska. - Jeśli osadzeni wyrazili taką chęć, mogli podpisać kartki swoimi personaliami, aby umożliwić Powstańcom nawiązanie zwrotnej relacji międzypokoleniowej.
Z przekazanych nam informacji wynika, że akcja „Kartka dla Powstańca” to jeden z czterech elementów ogólnopolskiej kampanii „BohaterON – włącz historię!”. Od czterech lat prowadzą ją dwie wrocławskie organizacje: Fundację Rosa i Fundację Sensoria, które w swoich działaniach kierują się hasłem: „Pamięć – Edukacja – Pomoc”.
Pierwsi uczestnicy walk o Warszawę już otrzymali kartki wykonane przez osadzonych. - W przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego, na zaproszenie wiceministra sprawiedliwości Michała Wójcika, przedstawiciele Służby Więziennej uczestniczyli w niezwykłym spotkaniu z Powstańcami Warszawskimi. Uroczystość była uwieńczeniem akcji "Nie zapomnij o Nas, Powstańcach Warszawskich". Podczas spotkania, miałam zaszczyt przekazać na ręce weteranów walk z 1944 r. kartki okolicznościowe przygotowane przez osadzonych - informuje kpt. Karolina Kozłowska dodając, że pocztówki upamiętniające bohaterskie postawy, wykonane przez skazanych z Zakładu Karnego w Koronowie oraz Oddziału Zewnętrznego w Chojnicach, stały się okazją do wielu wzruszeń.
