Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znikną warunki zabudowy. Będzie trudniej budować? [opinia eksperta]

(tik)
Pixabay.com
Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju pracuje nad nowym projektem - dotarł do niego dziennik "Rzeczpospolita". Mają być dwa rodzaje planów, a także standardy urbanistyczne i decyzje lokalizacyjne. Znikną dzisiejsze warunki zabudowy.

Deweloperzy twierdzą, że zmiany mogą doprowadzać do paraliżu inwestycyjnego. Jak podaje "Rzeczpospolita": "Zawiera je projekt nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Rezygnuje się w nim ze studium. Gminy będą uchwalać dwa rodzaje planów: przeznaczenia oraz zabudowy, a także standardy urbanistyczne".

"Plan przeznaczenia będzie miał charakter ogólny i obejmie teren całej gminy, drugi zaś (czyli zabudowy) sprecyzuje ustalenia planu przeznaczenia. Ten ostatni zastąpi studium, a plan zabudowy - miejscowe plany. Projekt przewiduje, że standardy urbanistyczne (te z ustawy) będą obowiązywały na terenach, dla których nie opracowano planu zabudowy. Będą m.in. zawierać wskaźniki, ile w zależności od liczby mieszkańców powinno się znajdować miejsc w przedszkolach, szkołach, etc. Gminy nie będą jednak nimi skrępowane i będą mogły przygotować swoje własne standardy urbanistyczne".

Ministerstwo proponuje też pozostawić w okrojonej wersji warunki zabudowy.

"Zmienią nazwę na decyzje lokalizacyjne. Na ich podstawie będzie się kontynuować lub uzupełniać zabudowę, ale tylko wtedy, gdy będą na to pozwalały standardy urbanistyczne. Warunki zabudowy wydane przed wejściem w życie nowych przepisów będą obowiązywały do czasu uchwalania planu przeznaczenia, ale nie dłużej niż trzy lata. Potem wygasną" - podaje "Rz".

Komentarz Polskiego Związku Firm Deweloperskich dotyczący nowego projektu Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju

- Aktualny problem z racjonalnym i systemowym planowaniem przestrzennym sprowadza się do braku środków w gminach na tworzenie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, w związku czym inwestycje realizowane są przede wszystkim na podstawie decyzji o warunkach zabudowy. Choć decyzje te są co do zasady negatywnie ocenianie, to bez nich praktycznie nie byłby możliwy obecnie obserwowany rozwój rynku mieszkaniowego, a tym samym rozwój miast" - wyjaśnia Przemysław Dziąg, radca prawny Polskiego Związku Firm Deweloperskich. - Choć ustawa wprowadza nowe instrumenty planistyczne, takie jak plan ogólny przeznaczenia terenów gminy, plan zabudowy terenów gminy, czy standardy urbanistyczne to praktycznie nie tworzy nowych zasad ich finansowania, w związku z czym aktualne może pozostać pytanie o ich skuteczną realizację.

- Ustawa eliminuje decyzje o warunkach zabudowy, ale w ich miejsce wprowadza nowy instrument - decyzję lokalizacyjną, ustalającą lokalizację i warunki zabudowy, która ma jedynie pełnić rolę mechanizmu pozwalającego uzupełnić istniejącą zabudowę, o ile ogólny plan przeznaczy dany obszar na uzupełnienie zabudowy - tłumaczy ekspert PZFD.

- Projekt jednak przewiduje, że taka decyzja nie zostanie wydane, jeśli planowana inwestycja nie będzie spełniać standardów urbanistycznych, które gmina może dowolnie uchwalić, ale także, jeśli np. na sąsiedniej działce budowlanej, w odległości nie większej niż 50 m od linii zabudowy nie znajdzie się obiekt o tym samym sposobie użytkowania. Działki mają różne kształty, różne szerokości, czasem po kilkanaście metrów, a zgodnie z tą zasadą podobnych parametrów zabudowy, w myśl tej nowej zasady „dobrego sąsiedztwa” będzie można poszukiwać tylko na nieruchomościach sąsiednich. Zatem jeśli na działce, która nie graniczy z działką budowlaną, znajduje się obiekt w odległości np. 30 metrów od linii zabudowy, który pozwoliłby ustalić parametry zabudowy, zasada ta wyłącza możliwość wydania decyzji lokalizacyjnej. Może to doprowadzić do blokady inwestycyjnej, pomimo, że zgodnie z planem ogólnym przeznaczenia, dany obszar przeznaczony jest na uzupełnianie zabudowy. Uzupełnić tej zabudowy jednak nie będzie można bo nierealne stanie się spełnienie tych szczegółowych wymagań - dodaje Przemysław Dziąg.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska