Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żołnierze z Chełmna ruszyli do Warszawy budować przeprawę pontonową pod awaryjny rurociąg

Monika Smól
Żołnierze z Chełmna maja doświadczenie w budowaniu przepraw pontonowych przez Wisłę
Żołnierze z Chełmna maja doświadczenie w budowaniu przepraw pontonowych przez Wisłę Czytelnik
Wojsko Polskie zaczyna budować most pontonowy na Wiśle, na którym następnie ma zostać położony rurociąg na ścieki. Taką informację ogłosił minister obrony narodowej Mariusz Błaszczyk.

Przypomnijmy, w Warszawie doszło do awarii oczyszczalni ścieków „Czajka”. Okazało się, że nie działa również drugi awaryjny kolektor. Do rzeki trafia obecnie 3 tys. litrów ścieków na sekundę.

Zgodnie z zapowiedziami, żołnierze będą mieli za zadanie budowę mostu złożonego z kilkudziesięciu elementów, na którym następnie ułożony zostanie elastyczny rurociąg, którym - pompami powodziowymi - będą tłoczone ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni ścieków „Czajka”.

Budowa ma potrwać około tydzień. W sumie, przy budowie ma pracować 170 żołnierzy, ale nie jest wykluczone, że będzie ich jeszcze więcej. Złożą się na to żołnierze z jednostek nie tylko w Chełmnie, ale również w Dęblinie, Kazuniu i Inowrocławiu.

Żołnierze z Chełmna opuścili swoją jednostkę w piątek o godzinie 16. Potwierdza nasze informacje kapitan Robert Wal, oficer prasowy 3 Batalionu Drogowo-Mostowego w Chełmnie.

- Wysłaliśmy siły i środki do realizacji zadań w Warszawie - potwierdza kpt. Wal. - pojechało około 50 żołnierzy - największy pododdział w naszym batalionie, który specjalizuje się w budowie przepraw i jest jednym z najlepiej wyszkolonych w kraju w tej specjalizacji. Przy takich działaniach są brani pod uwagę w pierwszej kolejności. Ruszyło też z Chełmna ponad 20 pojazdów. To ta część, która miała wyjechać natychmiast. W gotowości mamy już kolejne siły i środki.

Kapitan Wal nie ukrywa, że dla żołnierzy udział w tej akcji jest bardzo ważny, ponieważ mają okazje pomóc a zarazem zyskać duże doświadczenie.

- To nie są wprawdzie warunki bojowe, ale zbliżone, ponieważ miejsce nie jest upatrzone, a wskazane - tłumaczy. - Koordynowanie takich działań wymaga świetnej logistyki. Trzeba zadbać o dostarczanie dużych ilości paliwa, o miejsce odpoczynku dla żołnierzy, a także np. zabezpieczenie w wodę. To dla wszystkich uczestniczących żołnierzy duża nauka.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska