Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zwolnienie z opłacania składek ZUS - znamy szczegóły. Zobacz, co trzeba wiedzieć!

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Niektóre firmy nie zgłosiły się po zwrot nadpłaconych składek, albo  opłaciły składki za kwiecień i maj, choć wnioskowały o zwolnienie
Niektóre firmy nie zgłosiły się po zwrot nadpłaconych składek, albo opłaciły składki za kwiecień i maj, choć wnioskowały o zwolnienie Archiwum Polska Press
Rząd szykuje zmiany w przepisach Tarczy Antykryzysowej. O zwolnieniu z opłacania składek lub jego nowej wysokości ZUS poinformuje na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS lub przekaże pismo za pośrednictwem poczty.

Jak zakłada nowelizacja ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług oraz niektórych innych ustaw, ZUS będzie mógł ponownie rozpatrzyć wnioski o zwolnienie ze składek firmom, których nadpłaty były zaliczone na poczet bieżących należności.
Ustawa jest obecnie procedowana w Senacie.

Teraz tylko składki nieopłacone

- Zgodnie z obecnymi przepisami zwolnieniu ze składek podlegają wyłącznie należności nieopłacone - mówi Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego. - Jednak niektóre firmy z różnych względów nie zgłosiły się po zwrot nadpłaconych składek, albo omyłkowo lub z powodu obaw opłaciły składki za kwiecień i maj, choć wnioskowały o zwolnienie za te miesiące.

- Przeanalizowaliśmy sytuację związaną z pomocą w ramach tarczy antykryzysowej. Dlatego wyszliśmy z inicjatywą i przygotowaliśmy propozycję zmian przepisów tarczy - skomentowała dla PAP prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. - Zyskało to aprobatę i zmiany trafiły do parlamentu. Jeśli zmiany wejdą w życie w takim kształcie, jaki zaproponowaliśmy, więcej osób będzie mogło skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek.

Dodajmy, że w województwie kujawsko-pomorskim ZUS umorzył składki za marzec, kwiecień i maj na kwotę ponad 557,1 mln zł. W kraju to jest ok. 12 mld zł - informuje Michałek.

14 sierpnia placówki nieczynne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych co roku informuje płatników o ich saldzie. Dzięki temu mają wiedzę, czy posiadają nadpłatę albo zadłużenie.

Polecamy także: COVID-19. Wsparcie urzędów pracy dla pracodawców i zatrudnionych. Jakie? [możliwości, warunki, wnioski]

Po uruchomieniu Tarczy Antykryzysowej ZUS informował, że przedsiębiorcy, którzy złożyli wniosek o zwolnienie ze składek, a posiadają nadpłatę w ZUS, powinni złożyć wniosek o jej zwrot. W przeciwnym razie nadpłata pokryje należności za zwolnione miesiące, uniemożliwiając skorzystanie ze wsparcia.

- Dzięki akcji informacyjnej ponad 160 tys. firm w całym kraju złożyło wnioski o zwrot nadpłaty i w pełni skorzystało ze zwolnienia. Kwota zwróconych składek to około 1 mld zł. - dodaje rzeczniczka.

W związku z planowaną zmianą przepisów, nie należy składać do ZUS wniosków o ponowne rozpatrzenie sprawy (ZUS rozpatrzy sprawę z urzędu - bez ponownego wniosku, ale po wejściu w życie ustawy), ani o zwrot nadpłaty (o zwrot będzie można wystąpić po ustaleniu wysokości umorzenia). O zwolnieniu z opłacania składek lub jego nowej wysokości ZUS poinformuje na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS lub przekaże pismo za pośrednictwem poczty.

Korzystając z okazji Krystyna Michałek przypomina, że w najbliższy piątek, 14 sierpnia, placówki ZUS będą nieczynne. Tego dnia sale obsługi klientów w placówkach ZUS będą nieczynne. Nie będzie również działało Centrum Obsługi Telefonicznej.

- Jeśli mamy sprawy do załatwienia w ZUS, nie zostawiajmy tego na ostatnią chwilę - radzi rzeczniczka.

Zgodnie z Kodeksem pracy, 14 sierpnia jest wolnym dniem dla pracowników ZUS za święto - sobotę 15 sierpnia.

Warto pamiętać, że ZUS jest zawsze dostępny przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Mając konto na PUE ZUS możemy kontaktować się z ZUS-em elektronicznie, bez wychodzenia z domu. Dotyczy to m.in. osób zainteresowanych bonem turystycznym.

W piątek dostępna będzie całodobowa infolinia - 22 11 22 111.

Profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS) jest niezbędny, aby skorzystać z bonu. Można go założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej. Wszelkie informacje w tej sprawie znajdują się na stronie internetowej ZUS. Jest tam także dostępny film pokazujący to się robi. Pomocą służą również pracownicy ZUS.

Polecamy także: Wsparcie dla samozatrudnionych. Jakie warunki należy spełnić? [zasady, wniosek, kwoty]

Od 1 sierpnia bon na platformie PUE ZUS mogą aktywować rodzice dzieci do 18. roku życia. Wystarczy, że po wejściu na PUE uzupełnią oni dane kontaktowe. Następnie aktywują bon i otrzymają kod, za pomocą którego będą mogli płacić podmiotom turystycznym. Co ważne, za pomocą bonu można dokonywać płatności wielokrotnie aż do jego wyczerpania. Każda płatność będzie potwierdzona jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym SMS-em.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska