https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Żyć to być fotografowanym

Maria Eichler
Fot. Aleksander Knitter
Chojnickie Towarzystwo Przyjaciół Nauk sprawiłoradość członkom zapraszając ich na wykład dr. Tomasza Łysaka, czerszczanina.

Tomasz Łysak to absolwent Zespołu Szkół Zawodowych nr 1, z zawodu technik elektronik, laureat Olimpiady Języka Polskiego i Literatury w Warszawie, bo okazało się, że rasowy z niego humanista. . Potem były studia na międzywydziałowych indywidualnych studiach humanistycznych i dwie prace magisterskie z anglistyki i polonistyki. W grudniu ub. r. doktorat.Dziś jest pracownikem naukowym Polskiej Akademii Nauk

Trauma i zdjęcia

Do Chojnic przyjechał z wykładem o fotografii i traumie, przywołując trzy wybitne postacie, które bądź się o fotografii wypowiadały, bądź uznawały za doskonałe narzędzie dokumentowania tego, co się naprawdę wydarzyło. Wspominał psychiatrę francuskiego Charcota, który prowadził badania nad histerią i uwieczniał objawy tej choroby. I Freuda, który upowszechnił pojęcie traumy, psychicznej rany, dającej o sobie znać długo po wydarzeniu, jakie ją spowodowało. A także Suzanne Sonntag, analizującą istotę fotografii, sztuki, która "musi nas boleć". Bo jej związek ze śmiercią jest ewidentny - utrwala to, co i tak umrze.

Wszechobecne

- Zdjęcia są wszechobecne - mówił Łysak. - Może je robić każdy. Żyć obecnie, to być fotografowanym. I nawet to, że mnie robiono tu zdjęcia, będzie kiedyś namacalnym dowodem, że u państwa naprawdę byłem.

Od burmistrza Chojnic dyrektor generalny Robert Wajlonis przekazał "Dzieje Chojnic" z osobistą dedykacją. Ale nic dziwnego, kiedyś Arseniusz Finster był dyrektorem szkoły, w której uczył się Łysak.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska